Adoleshenti i Gunners plagosi kyçin e këmbës përpara ndeshjes së së Shtunës në FA Cup me Newcastle

Gabriel Martinelli do të bëjë një skanim të hënën, me Arsenalin që shpreson se dëmtimi i kyçit të sulmuesit brazilian nuk është aq i keq sa u frikësua së pari.

Martinelli u dëmtua gjatë ngrohjes të Shtunën në mbrëmje ndërsa Arsenali u përgatit për të marrë Newcastle në raundin e tretë të Kupës FA dhe u zëvendësua në fillimin e XI nga Reiss Nelson.

Ai e shikoi pjesën e dytë nga tribunat ndërsa kishte veshur një çizme mbrojtëse dhe Arteta pranoi pas ndeshjes që shenjat fillestare ‘nuk dukeshin mirë’ për 19-vjeçarin.

Por, duke parë Martinelli në terrenin e trajnimit të Dielën, Arteta tani është në një gjendje shpirtërore pak më pozitive dhe shpreson që rezultatet e skanimit do të tregojnë se sulmuesi nuk do të duhet të kalojë shumë gjatë në skaj.

“Ne nuk e dimë sa keq është, ai po merr një skanim këtë mëngjes,” tha Arteta të hënën. “Ai nuk dukej mirë pas ndeshjes sepse kishte shumë dhimbje, por dje ai provoi pak më mirë.

“Pra, le të shpresojmë se ai do ta bëjë skanimin dhe nuk do të jetë aq serioz dhe ne mund ta kthejmë Gabi shumë shpejt. Por do të dimë më shumë të martën. ”

Arsenali merr përsipër Crystal Palace në Premier League të enjten në mbrëmje duke kërkuar të bëjë pesë fitore radhazi në të gjitha garat.

Topçinjtë mund të kenë në dispozicion dy nënshkrimet kryesore të verës për këtë përplasje, me qendërmbrojtësin Gabriel Magalhaes dhe mesfushorin Thomas Partey që të dy pritet të kthehen pas pushimeve nga puna.

Gabriel ka humbur katër ndeshjet e fundit pasi ka rezultuar pozitiv për koronavirus, ndërsa Partey nuk ka luajtur që kur çaloi me një dëmtim në kofshë gjatë humbjes së derbit në Londrën veriore në Spurs më 6 dhjetor.

Por Arteta shpreson që të dy mund të bëjnë kthimet e tyre kundër Palace më vonë gjatë javës.

“Gabriel kishte një seancë stërvitore ditën tjetër,” tha bosi i Arsenalit. “Ai doli pozitiv, ai kishte simptoma shumë të lehta, kështu që ai ka humbur disa javë trajnim sepse duhej të ishte i izoluar.

“Ai është më mirë tani, ne presim që ai të stërvitet me ne dy ditët e ardhshme dhe ne do të bëjmë një vlerësim nëse mund ta kemi apo jo të enjten.

“Thomas ka qenë në trajnim të plotë për katër ose pesë ditët e fundit. Ai është plotësisht asimptomatik. Ai u nxitua pak për të provuar ta luante kundër Newcastle, por unë mendoj se ai do të jetë gati për të Enjten. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu