Arsenali është quajtur si një nga klubet që përcjell mbrojtësin e majtë të Marseille, Jordan Amavi, së bashku me Crystal Palace dhe Napoli. Lojtari do të jetë jashtë kontratës në fund të sezonit dhe për këtë arsye mund të jetë në dispozicion në një transferim falas.

Më parë në Aston Villa, Amavi ka qenë një lojtar kryesor për Marseille që kur u kthye në Francë në 2017. Ai tani është 26 vjeç dhe është zhvilluar dhe pjekur që nga magjia e tij e parë në Angli, dhe ndoshta është gati për një goditje të dytë në lojë jashtë vendit.

Jordan Amavi
Amavi duroi një magji të vështirë në një ekip të dobët të Aston Villa | Michael Regan / Getty Images

Amavi tashmë është në gjendje të negociojë lirshëm me klube të reja në funksion të një marrëveshje para-kontrata sepse ka hyrë në gjashtë muajt e fundit të marrëveshjes së tij ekzistuese me Marseille.

Sipas L’Equipe, Crystal Palace dhe Napoli janë të dy shumë të interesuar. Por, Arsenali po e mban nën vëzhgim situatën, megjithëse nuk ka pasur asnjë ofertë nga Topçinjtë deri më tani.

Magjia e parë e Amavit në Angli ishte një kohë për të harruar. Ai u bashkua Aston Villa në 2015 si pjesë e një makine të madhe rekrutimi në klub, por ai ishte vetëm 21 vjeç në atë kohë dhe kishte shumë lojtarë në skuadër të cilëve ose u mungonte përvoja ose cilësia për të luajtur në Premier League.

Amavi gjithashtu pa atë sezon që përfundoi nga një dëmtim i ACL pas vetëm 10 paraqitjeve në kampionat. Me Villa të rënë, ai më vonë u kthye në gjendje të mirë dhe luajti 34 herë në Championship.

Jordan Amavi
Amavi bëri kalimin në Marsejë në 2017 | Jean Catuffe / Getty Images

Në vitin e tij debutues me Marseille, mbrojtësi i majtë ndihmoi klubin të arrinte finalen e Europa League.

Arsenal janë tronditur nga forma e përmirësuar e Kieran Tierney në mbrojtësin e majtë këtë sezon pas vitit të tij të parë të vështirë në veri të Londrës. Por ndërsa kryesisht një mbrojtës i plotë, skuadra skoceze është përdorur gjithashtu si qendërmbrojtës i tretë disa herë dhe Gunners përndryshe u mungon thellësia në atë anë të mbrojtjes si rezultat i Sead Kolasinac që kthehet në Schalke si huazim.

Bukayo Saka mund të luajë si një mbrojtës i majtë ose mbrojtës i krahut, por ai luajti atje sezonin e kaluar kryesisht nga nevoja dhe është shumë më efektiv më tej në fushë. Në veçanti që nga Krishtlindjet, ai ka gdhendur një rol në krahun e djathtë dhe ka shënuar disa Premier League qëllimet.

E ardhmja e mesfushorit të Arsenalit, Matteo Guendouzi është bërë gjithashtu objekt i spekulimeve të rinovuara këtë javë. Shtë pohuar se Paris Saint-Germain dëshiron mesfushorin, aktualisht i huazuar në Hertha Berlin pasi ishte ngrirë nga Mikel Arteta, në këmbim të Julian Draxler.

Sidoqoftë, Get French Football News ka deklaruar se histori të tilla, të cilat kanë fituar tërheqje në mediat britanike të cituara si ‘raporte franceze’, nuk janë reale sepse raportet origjinale nuk ekzistojnë.

Për më shumë nga Jamie Spencer, ndiqni atë në Cicëroj dhe Facebook!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu