Nëse do t’u kishit thënë mbështetësve të Arsenalit para ndeshjes së tyre me West Bromwich Albion se ata do të përballen me një ekip të disiplinuar të menaxhuar nga i madhi Sam Allardyce në një ftohje të ngrirë, mbrëmje me dëborë në The Hawthorns, ata ndoshta do të kishin pyetur nëse kishte ndonjë shans për një shtyrje.

Fatkeqësisht për ata Gooners pesimist, katrani dhe kushtet e motit u konsideruan të përshtatshme për një duel, dhe ky grup i brishtë i lojtarëve me vetëbesim u detyruan të dilnin nga dhomat e tyre të zhveshjes dhe në gropën e luanit.

Komedia e lëvozhgës së bananes GIF - Gjeni dhe Ndani në GIPHY

Për shumë skuadra, kjo kundërshtim e kombinuar me këto kushte pothuajse të pa luajtshme do të konsiderohej një lëkurë e mundshme e bananes. Për Mikel Arteta, ky ishte një dysheme mermeri e sapomiluar, e mbuluar me vaj, me një lëkurë të vetme bananeje sipër. Oh, dhe të gjithë kanë veshur këpucë bowling.

Ajo që duhej të shtunën në mbrëmje më shumë se kurrë, ishte guximi, zemra dhe një kulturë starlets të uritur, të përgatitur për të ngjitur dy gishta deri në dëborë dhe dyshuesit. Për fat të mirë për Arteta dhe Gooners kudo, Arsenali kishte mjaft prej këtyre diamanteve të përafërt për të lehtësuar West Brom dhe për të bërë një hap tjetër drejt një rigjenerimi të plotë.

Vizitorët ishin akoma larg forcës së plotë, me Pablo Mari dhe Emile Smith Rowe që vazhdonin vrapimet e tyre të rralla anash. Por Arteta zgjodhi një front aventuresk katër, të përbërë nga Pierre-Emerick Aubameyang dhe Bukayo Saka në krahët e majtë dhe të djathtë dhe Smith Rowe duke operuar vetëm pas Alexandre Lacazette në sulm.

Ishte një linjë përpara e mbushur me ritëm, përvojë, njohuri të zhdërvjellëta dhe bollëk rinor – dhe çanta potenciale. Këtë herë, gjithçka klikoi, dhe Topçitët i trajtuan mbështetësit e tyre në një klasë master mbi lëvizjen sulmuese.

Katër të parët kërcënuan të shpërthenin në jetë në disa raste, me anësorët rregullisht që linin krahët për mbrojtësit e tyre për të sulmuar përpara. Hector Bellerin kishte një goditje të hershme të bllokuar nga një prej ndërmarrjeve të tij plaçkitëse në zonën e penalltisë West Brom, por kjo ishte vetëm një shenjë e gjërave që do të ndodhnin.

Kieran Tierney, mbrojtësi i tij i plotë, theu bllokimin në 20 minuta, duke përfituar nga dhënia e lirisë së krahut të majtë për të bombarduar përpara, për të prerë brenda dhe për të goditur një goditje mahnitëse përtej Sam Johnstone.

Shfaqja e vërtetë arriti disa minuta më vonë, kur katër të parët u kombinuan me madhështi për të dyfishuar epërsinë. Lacazette priti topin me shpinë në portë dhe me mëshirë goditi një pasim qoshe për Smith Rowe, i cili ishte hipur në biçikletë në momentin që pa veprimin duke u zhvilluar.

Lëvizja e lëngshme dhe mendimi i shpejtë i të riut kapi të tërën West Brom mbrojtje në befasi, dhe ata mund të shikonin vetëm kur ai rrokullisi topin në rrugën e Saka, i cili goditi në një rrjetë të zbrazët. Për disa sekonda të shkurtra, të gjitha problemet e pesë muajve të kaluar u shkrinë si bora nën këmbët e tyre.

Gooners kishin të tyret Arsenal mbrapa

Për të drejtën, njerëzit e Aretës nuk e hoqën këmbën nga pedali, dhe pasi mbijetuan një hapje nervoze dhjetë minuta deri në pjesën e dytë, Lacazette vrau lojën me një ra në kthesën e tij. Francezi kapi minutën e tij të dytë dhe të katërt të Arsenalit më vonë, duke shtënë topin mbi vijë nga një tjetër krosim i Tierney.

Mbrojtësi Skocez ishte perandorak në atë krah të majtë, dhe madje edhe në 4-0, ai kurrë nuk lejoi West Brom të linte prapa ndonjë pushim. Në përgjithësi, ishte një shfaqje mahnitëse nga Arsenali, nga fillimi në fund. Ata ishin të sigurt, të disiplinuar, të rrjedhshëm dhe krijues.

Ata ishin gjithçka që nuk kanë qenë në javët e fundit, duke ndaluar fitoren e tyre mbresëlënëse Chelsea. Por, fitorja e tyre e dytë në kërcim vërtetoi një gjë: ajo paraqitje kundër Blues nuk ishte e çuditshme – ky grup lojtarësh janë përsëri në rrugën e duhur, dhe në kohën e duhur, gjithashtu.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu