Shefi i Arsenalit, Mikel Arteta, dha vlerësime të shkëlqyera për anësorin golashënues Nicolas Pepe dhe përcaktoi se cili aspekt i performancës së skuadrës së tij tregonte “inteligjencë dhe qëndrueshmëri”.

Arsenal mbajtën formën e tyre të fundit të kampionatit yjor me një fitore 3-1 ndaj Southampton që i rriti ata në të tetin në tabelë.

Nicolas Pepe anuloi hapësin e Stuart Armstrong, por ishte Bukayo Saka ai që vodhi shfaqjen.

I riu shënoi dhe asistoi goditjen e Alexandre Lacazette për një distancë të afërt për të siguruar tre pikët jetike.

Duke folur për të BBC pas ndeshjes, Arteta tha: “Unë mendoj se ishim të mirë që nga fillimi. Ne pësuam një gol nga një cep por u përgjigjëm menjëherë. Ne ishim të mirë në top. Ne dolëm nga telashet dhe bëmë disa shanse të mëdha. Presioni ynë ishte i shkëlqyeshëm. Ne ishim të mirë në pushim. Ishte një performancë e fortë. ”

“Oughshtë e vështirë të fitosh këtu. Ata janë të fortë dhe kanë qenë në formë. Tregoi shumë inteligjencë dhe qëndrueshmëri nga ekipi në mënyrën se si ata e menaxhuan lojën.

“Ne kemi akoma shumë për të bërë. Ne duhet të përmirësohemi, të jemi të përulur dhe të stërvitemi mirë për ndeshjen tjetër “.

RAPORTI I PLOT I NDESHJES: Super Saka mishëron ringjalljen e Arsenalit në fitoren vendimtare të Southampton

Në golashënuesi i parë i skuadrës së tij – Pepe – Spanjolli tha: “Ai ishte me të vërtetë përsëri i mirë. Ai krijoi momente të mëdha. Ai e meritoi shansin e tij sot dhe e shfrytëzoi atë. ”

Shfaqja e Saka tregoi edhe njëherë pse ai është një nga adoleshentët më premtues të futbollit botëror.

“Ai ka qenë shumë i qëndrueshëm,” vuri në dukje Arteta për yllin e tij në rritje. “Ai ka luajtur në pozicione të ndryshme dhe është përshtatur. Ai po ndihmon lojtarët. Ishte një tjetër performancë e fortë sot. ”

“Ne i shfrytëzuam dobësitë e tyre” – Saka

Saka.Arsenal.TEAMtalk

Njeriu i ndeshjes Saka gjithashtu foli për shtypin, duke treguar BT Sport: “Ishte shumë më mirë se e shtuna. E shtuna është zhgënjyese. Ne jemi mbajtës dhe e kemi marrë me vështirësi. Ne shfrytëzuam dobësitë e tyre dhe fituam fitoren e merituar.

“Unë i thashë atij (Lacazette) për mundësinë, duke thënë se do të vrapoja prapa. Ne e morëm si gol, kështu që unë jam i lumtur. Unë nuk jam vetëm i lumtur me Laca, megjithatë, unë jam i lumtur me të gjithë.

“Jam i lumtur që po luaj për Arsenalin. Unë kam pasionin në fushë dhe shefi më jep lirinë.

“Lojë pas ndeshje, ne e marrim atë. Ne duhet ta bëjmë atë. Premier League po ndryshon me shpejtësi këtë sezon. Duhet të përqendrohesh te secili dhe të përpiqesh të fitosh ”.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu