Arsenal ka njoftuar se ata kanë rënë dakord për një marrëveshje huazimi deri në fund të sezonit për portierin me përvojë të Brighton Mat Ryan.

28-vjeçarja ka luftuar për aksionin e ndeshjes me pulëbardhat dhe tani do të sigurojë mbrojtje ndaj Bernd Leno.

Topçinjtë kishin caktuar portierin e ri në janar si një përparësi të lartë. Në të vërtetë, nënshkrimi veror Islandez Alex Runarsson ka luftuar gjatë disa daljeve të tij.

Masa vjen gjithashtu pasi Arsenali huazoi Matt Macey te Hibernian deri në fund të fushatës.

Menaxheri i Arsenalit Mikel Arteta i tha Arsenal.com: “Ne e njohim Matin shumë mirë përmes shfaqjeve të tij me Brighton në sezonet e fundit dhe ai sjell cilësi shtesë në skuadrën tonë.

“Mat ka përvojë shumë të mirë në Premier League dhe ka luajtur mbi 100 herë në kampionat, gjë që do të na përfitojë shumë brenda dhe jashtë fushe.

“Ne e mirëpresim Matin Arsenal dhe mezi pres të punoj me të këtë sezon. ”

Drejtori teknik Edu, ndërkohë, shtoi: “Mat është një portier me përvojë, një talent i dëshmuar në Premier League dhe gjithashtu ka luajtur shumë ndërkombëtarë për Australinë.

Mat Ryan, Danny Ings

“Mat do të forcojë më tej skuadrën tonë me përvojën dhe njohuritë e tij për të luajtur në nivelin më të lartë.

“Pas lëvizjes së fundit të Matt Macey në Hibernian, Mat do të sigurojë konkurrencë shumë të mirë dhe mbështetje pozitive për të gjithë portierët tanë dhe ne po presim që ai të integrohet shpejt në formacionin këtu në Arsenal.”

Trajneri i Brighton Potter lavdëron Ryan

Reprezentuesi i Australisë, Ryan u bashkua me Brighton nga Valencia pas promovimit të tyre në Premier League. Shpejt më pas, ai u vendos si portieri i tyre i parë.

Sidoqoftë, kjo ndryshoi këtë sezon pasi Robert Sanchez hyri në ekipin e parë. Si i tillë, Ryan luftoi për kohën e lojës.

Trajneri i Brighton, Graham Potter u tha klubit të tij faqe zyrtare në internet: “Mat ka qenë një shërbëtor i shkëlqyeshëm i klubit në Premier League dhe ai nuk ka luajtur asnjë rol të vogël për klubin në këtë nivel.

“Ne kemi talent dhe konkurrencë të jashtëzakonshme në këtë klub për vetëm një pozicion, dhe kuptohet, si numri një i Australisë, Mat dëshiron shansin e mundësive më të rregullta.

“Mat është një kënaqësi për të punuar, një profesionist i përkryer dhe dikush që punon jashtëzakonisht shumë në lojën e tij. Ne i urojmë atij te Arsenali dhe do të shohim progresin e tij atje. “

Ryan ka bërë 59 paraqitje për Australinë e tij të lindjes, duke luajtur në Kupat e Botës 2014 dhe 2018.

Diku tjetër, raportet pretendojnë se Arsenali po mbyll një marrëveshje të dytë huazimi, për mesfushorin Martin Odegaard.

Lexo më shumë…

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu