Mikel Arteta dhe Bernd Leno shprehën keqardhje për taktikat e “topit të gjatë” të Burnley pasi Arsenali i dha fund nikoqirëve një barazim 1-1 në Turf Moor.

Pasimi i nxituar i Granit Xhaka u përplas me Chris Wood dhe u fut në gol për tu dorëzuar Burnley një pikë në një lojë në të cilën Arsenali kishte dominuar.

Arteta tha: “It’sshtë një vend me të vërtetë i vështirë për të ardhur në një fushë të vështirë, por më duhet të them se duhet të kishim shënuar shanset e mëdha që kishim.

“Kur humbet shanset që kishim dhe nuk merr vendime, është e komplikuar të fitosh ndeshje futbolli. Nëse kjo nuk është një penallti, atëherë dikush duhet të shpjegojë se çfarë është.

“Nga ajo që kemi prodhuar, duhet të vish këtu dhe të fitosh. Kur nuk e bën, duhet të shikosh veten. Ne dominoi plotësisht pjesën e parë, por ato e bëjnë të vështirë me shumë top të gjatë.

“Ne gjeneruam shanse dhe duhet të kishim fituar me dy ose tre gola. nëse i jepni shpresë ndonjë skuadre në Premier League, ata do ta marrin atë. “

Arteta mendonte se Arsenali duhej të kishte një penallti për hendbollin e parë Eric Pieters – por refuzoi të kritikonte skuadrën e tij për të luajtur nga mbrapa, pavarësisht se çoi në barazimin.

“(Shtë (duke luajtur) është diçka për të cilën ne punojmë dhe do të vazhdojmë ta bëjmë. Goli i parë që shënojmë është përmes Bernd dhe më pas kemi bërë një gabim që na ka kushtuar një gol.

Burnley Wood TEAMtalk

“Mund të ndodhë kur luani shkurt ose gjatë, ky është futboll, por kur humbni shanset që patëm sot, ata do t’ju vënë nën presion.”

Portieri i Arsenalit, Leno, gjithashtu bëri një hap në futbollin e Burnley pasi ata patën fatin të vinin me një pikë.

Duke folur për BBC Match of the Day, ai tha: “Ne patëm shumë shanse të mëdha. Mendoj se duhet të kishim një penallti dhe në fund të fundit është vetëm një pikë dhe mendoj se merituam më shumë.

“Në pjesën e parë kemi luajtur ndeshjen tonë dhe kemi dominuar. Duhej të ishte dy ose tre zero dhe ishte 1-1.

“Në pjesën e dytë kemi luajtur shumë nga futbolli i Burnley dhe nuk na shkon për shtat as askujt në Premier League.”

Në barazimin e Burnley, ai tha: “Ne donim të ndërtonim përsëri sepse kishte funksionuar dhe ishte shumë e pafat nga Granit [Xhaka] por ndodh.

“Gjithmonë ekziston rreziku për të luajtur nga mbrapa, por ky është stili ynë. Unë mendoj se kemi më shumë se situata të mjaftueshme kur funksionon në avantazhin tonë. ”

Përmbajtja e bojës

Menaxheri i Burnley, Sean Dyche tha: “Në përgjithësi, një pikë tjetër e mirë kundër një skuadre të mirë të Arsenalit. Ne u përpoqëm të ndikojmë në lojë duke shtypur të gjithë ndeshjen. Ne u mbështetëm në të njëjtin grup [as in previous games] dhe ata ishin të jashtëzakonshëm, mënyra se si ata ndoqën Arsenalin për tërë 90 minuta.

“Unë jam një tifoz i VAR, ne e dimë që duhet të modernizohet, por këtu është e vlefshme që është pesha në ar. Arbitri mezi priti të nxirrte kartonin e tij të kuq sot, edhe pse ai është një arbitër shumë i mirë.

“Për këtë është VAR. Në pjesën e parë nuk kishte shumë gjëra, por mbrojtja jonë ishte e jashtëzakonshme dhe ne ndoshta krijuam rastin e lojës, por portieri i tyre bëri një pritje të mirë.

“Këto skuadra përmbajnë disa lojtarë teknikë shumë të mirë që e zhvendosin topin shpejt, kështu që nuk është e lehtë, por mentaliteti ishte i mirë sot. Ka qenë një magji e vështirë për ne, por ne shpresojmë që të kemi mundësinë për t’i bërë lojtarët të aftë tani.

“Unë duhet të përgëzoj përsëri lojtarët sepse shuma që ata kanë vënë për të siguruar që të kemi një rezultat ishte shumë e rëndësishme.”


Jepni kanaleve tona të mediave sociale një ndjekje – ne jemi në Facebook, Cicëroj dhe Instagram


Të zënë 20 minuta për Pieters

Erik Pieters bëri shaka për ndikimin e tij jashtë stolit por ishte i kënaqur me bashkësinë e treguar nga Burnley në një lojë që ai e ndjente se mund të kishin vazhduar për të fituar.

I tha ai BT Sport: “Ishin 20 minuta mirë nga unë, apo jo!

“Kam një të verdhë, kam një të kuqe dhe kam goditur në portë. Me pak më shumë fat dhe përfundimin klinik mund të kishim marrë tre pikët.

“Ishte një përpjekje e madhe nga ekipi. Duhet t’i jepni një vlerësim ekipit sepse kemi punuar vërtet shumë për të arritur golin e barazimit, ishte pak me fat por të gjithë llogariten.

“Ne kemi bërë vërtet mirë, ne sulmojmë të gjithë së bashku dhe mbrohemi të gjithë së bashku dhe kjo është arsyeja pse kemi një pikë këtu – çdo pikë ka rëndësi, por natyrisht ju do të preferonit të fitonit”.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu