Mbrojtësi me një vlerësim të lartë është ende duke pritur në një debutim konkurrues për Gunners, me pjesën e dytë të sezonit duke kaluar në Ligue 1 me Nice

William Saliba ka vënë në pikëpyetje gjykimin e menjëhershëm të Mikel Arteta ndaj tij në Arsenal, me mbrojtësin e vlerësuar shumë që pretendon se i janë dhënë ndeshje “dy e gjysmë” jokonkurruese për të provuar vlerën e tij.

19-vjeçari u lidh me Gunners gjatë verës së vitit 2020, rreth 12 muaj nga një marrëveshje që po bëhej me Saint-Etienne që do ta merrte atë në Angli.

Ai është ende duke pritur të debutojë për Arsenalin , pavarësisht pyetjeve që u bënë nga skuadra e Artetës në pjesën e mesme, por kjo nuk do të vijë së shpejti pasi ai të kalojë skuadrën pjesa e mbetur e fushatës aktuale për hua në Nisë.

Çfarë është thënë?

“Ai (Arteta) më gjykoi në dy ndeshje e gjysmë,” i tha Saliba RMC Sport.

“Do të kisha dashur që ai të më luante më shumë. Por ai më tha se nuk isha gati.

“Po prisja që ai të më jepte një shans, por futbolli është i tillë”.

Çfarë ka thënë Arteta?

Shefi i Gunners u tha gazetarëve kur sanksiononte një veprim për Saliba në fillim të janarit: “Ai do të kthehet për para-sezon dhe do të jetë me ne, dhe shpresojmë se ai do të kthehet pasi të luajë një numër lojërash dhe [with] performancat e tij të ngritura dhe zhvillimi i tij po përparon në mënyrën e duhur. Kjo është arsyeja pse ne e morëm atë vendim.

“Unë e di që ndonjëherë është e vështirë të shpjegohet ose kuptohet pas parave që klubi shpenzoi duke e sjellë, duke e dërguar në huazim, por shumë gjëra i kanë ndodhur, ai është një lojtar afatgjatë për ne dhe ne duhet të mbrojtur edhe atë.

“Dhënia e tij tre ose katër ndeshje nuk është e mjaftueshme për të, ai ka nevojë për shumë më tepër se kaq, por ajo që ka ndodhur gjatë 18 muajve të fundit, ai ka kaluar disa probleme personale gjithashtu që ne duhet të përpiqemi ta ndihmojmë me të, dhe të qëndrojmë sa më afër tij, dhe tani ai ka nevojë të luajë, të luajë dhe të luajë dhe të shijojë edhe profesionin e tij. “

Sa ka kushtuar Saliba & çfarë ka bërë deri më tani?

Arsenali investoi 27 milion £ (34 milion dollarë) në Saliba kur e mori atë nga Saint-Etienne.

Interesi rival për të riun u shua në atë fazë, me fqinjët e Londrës veriore Tottenham që thuhej se ishin të etur dhe duket se ishte bërë një shtesë e zgjuar.

Saliba është, megjithatë, ende për të marrë në një minutë të vetme të veprimit konkurrues për Topçinjtë.

Dy daljet e tij të vetme për peshat e rënda të Premier League kanë ardhur në Trofeun e Football League, me një karton të kuq të grumbulluar në një humbje 3-0 ndaj AFC Wimbledon herën e fundit kur ai fitoi një fanellë të Arsenalit.

Adoleshenti i talentuar, i cili është i lidhur me një kontratë afatgjatë në Emirates Stadium, që nga ajo kohë ka vazhduar të marrë shtatë paraqitje për Nice.

Pamja e qëllimit | Charles Watts | Korrespodent i Arsenalit

Kjo është intervista e tretë që Saliba ka bërë në po kaq javë dhe duhet të pyesni veten se çfarë mendon Arsenali për gatishmërinë e tij për të diskutuar mendimet e tij kaq publikisht.

Po, ai ka të drejtë të ndihet i frustruar nga mënyra se si është menaxhuar situata e tij që nga lëvizja e tij në veri të Londrës, por nëse ai strehon ndonjë shpresë për t’u kthyer në Arsenal dhe për të bërë një sukses të kohës së tij atje, ai do të ishte më i mirë kokën ulur dhe duke u përqëndruar thjesht në performancën për Nice.

Mikel Arteta ka treguar tashmë se ai nuk është një menaxher që pëlqen të vërë në dyshim autoritetin e tij, kështu që Saliba po luan një lojë të rrezikshme me komentet e tij shumë publike për Spanjollin.

Burimet në Arsenal qëndrojnë të bindura se ata ende e shohin Saliba si një pjesë të madhe të së ardhmes së klubit, kështu që ata do të jenë të kënaqur me paraqitjet mbresëlënëse që ai ka prodhuar që nga bashkimi me Nice. Por nuk ka dyshim se ata do të preferojnë të shohin që qendërmbrojtësi i ri të bëjë të gjitha fjalimet e tij në fushë tani e tutje, sesa në gazeta.

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu