33-vjeçari ka mohuar se ka ndonjë mundësi që ai të ndërrojë postin e tij aktual me atë në Signal Iduna Park

Julian Nagelsmann nuk ka ndërmend të ndërrojë RB Leipzig për Borussia Dortmund pavarësisht se u sugjerua si një pasardhës i përhershëm i Lucien Favre.

Shefi i Leipzig, Nagelsmann konsiderohet si një nga trajnerët më premtues në futbollin evropian dhe e drejtoi ekipin e tij në Liga e Kampioneve gjysmëfinalet sezonin e kaluar.

33-vjeçari, i cili ka një kontratë në Red Bull Arena deri në 2023, është shpallur si një kandidat për të marrë drejtimin e Dortmund sezonin e ardhshëm, me Edin Terzic që ka zëvendësuar Favre në baza të përkohshme në dhjetor.

Sidoqoftë, ish Hoffenheim trajneri Nagelsmann këmbëngul se nuk ka nevojë që dikush i lidhur me Leipzig të shqetësohet për atë që pret e ardhmja sepse ai synon të qëndrojë i vendosur.

“Nuk ka asnjë arsye për të qenë i tensionuar në lidhje me Dortmundin,” u tha Nagelsmann gazetarëve përpara një Bundesliga takim me BVB të shtunën.

“Situata me Dortmund ka mbetur e njëjtë siç ishte gjatë kohës time si trajner i Hoffenheim. Nuk ka pasur dhe nuk ka asnjë ndeshje.

“Unë jam rehat dhe kam synime të mëdha për të arritur me Leipzig. Siç thashë, nuk ka asnjë arsye që dikush në RB Leipzig të nervozohet në lidhje me Dortmund.”

Leipzig qëndron i dyti në tabelën e Bundesliga, gjashtë pikë përpara Dortmundit, i cili është i katërti, dhe dy larg udhëheqësve Bajerni i Mynihut pas 14 ndeshjeve.

I pyetur për Nagelsmann gjatë një konference për shtyp të enjten, drejtori sportiv i BVB Michael Zorc tha: “Pavarësisht nga mosha e tij, Julian ka pasur një karrierë të jashtëzakonshme menaxheriale. Me Hoffenheim, ai ishte në gjendje të punonte në mënyrë të bujshme, tani ai ka një po aq sezon i bujshëm me Leipzig.

“Besoj, është e padiskutueshme që ai është një ekspert i plotë i futbollit. Ai gjithmonë zbaton risi në teknikën e tij të trajnerit. Ai është gjithmonë në gjendje të bëjë që ekipi i tij të punojë mirë.

“Ne duhet të përpiqemi të luftojmë kundër kësaj të Shtunën. Ne tashmë kemi dalë kundër njëri-tjetrit disa herë dhe nuk është se nuk kemi pasur sukses aspak në këto ndeshje.

“Unë e shoh veten, gjithashtu për shkak të pozicionit në tryezë, në rolin e gjuetarit. Ne duam të minimizojmë hendekun midis nesh dhe në krye të tabelës.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu