Ish-mesfushori i Lille raportohet se po tërheq vëmendjen e ekipeve nëpër Evropë

Brighton menaxheri Graham Potter ka hedhur poshtë raportet që sugjerojnë se klubi është afruar nga njerëz të tillë Manchester United dhe Real Madrid për Yves Bissouma.

Reprezentuesi Mali ka provuar të jetë një nënshkrim i shkëlqyeshëm për Brighton, i cili siguroi shërbimet e tij nga Lille në 2018, dhe raportet kanë pretenduar United, Arsenal, Liverpool dhe Real Madrid janë të interesuar për mesfushorin 24-vjeçar.

Potter është i vetëdijshëm për thashethemet, por thotë se raportet për çdo qasje janë mjaft të konsiderueshme dhe duhet të trajtohen me kujdes.

“Nuk ka pasur qasje. Siç kam thënë më parë, vetëm sepse është në gazetë, nuk do të thotë domosdoshmërisht se është e vërtetë”, tha Potter.

Potter beson se Bissouma ka aftësinë ta çojë lojën e tij në lartësi të reja dhe dëshiron ta ndihmojë mesfushorin të realizojë potencialin e tij.

“Fokusi im tek Yves është mënyra se si unë mund ta ndihmoj atë të përmirësohet dhe mendoj se ai ka ende disa përmirësime për të bërë,” tha Potter. “Ky është fokusi im me të, për t’u përpjekur dhe për ta ndihmuar atë të arrijë potencialin e tij të plotë.

“Ai ka disa punë për të bërë akoma, kështu që ne po përqendrohemi.”

Kur interesi i raportuar nga Real Madrid doli, Potter tha se nuk ishte i tronditur nga perspektiva e humbjes së ndonjë lojtari.

“Unë kurrë nuk kam qenë një trajner që shqetësohet për humbjen e një lojtari,” tha ai. “Nëse shqetësoheni për humbjen e lojtarëve ndaj ekipeve më të larta të hierarkisë – sepse në fund të fundit kjo është ajo që është – dhe klubi mendon se shitja e lojtarit është gjëja e duhur për të bërë, atëherë është rezultat i të bërit diçka mirë”.

Bissouma vendosi emrin e tij në një marrëveshje pesë-vjeçare kur ai u bashkua me Brighton në 2018, kështu që klubi nuk është nën asnjë presion për të marrë para për lojtarin.

Shqetësimi për Potter është pozicioni i pasigurt i Brighton në tryezën e Premier League.

Pas 14 ndeshjeve, pulëbardhat ulen në vendin e 17-të në tabelë – dy pikë larg vendeve të rënies.

Burnley kanë tërhequr veten nga tre vendet e fundit në pjesën e prapme të një vrapimi me katër ndeshje të pamposhtur, ndërsa Fulham kanë marrë pikë pas një fillimi të dobët.

Nëse Potter do të sigurojë që klubi të mbajë talente të tilla si Bissouma, ata duhet të largohen nga rreziku dhe të ruajnë statusin e tyre të Premier League.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu