Aston Villa dhe Everton thuhet se janë në mesin e klubeve që qarkullojnë për Christian Luyindama, i cili është nxjerrë në shitje nga Galatasaray.

Luyindama ka filluar tregtinë e tij në Turqi që nga janari 2019, kur u zhvendos nga skuadra belge Standard Liege.

Mbrojtësi i DR Kongos ka pasur disa probleme dëmtimi që nga lëvizja e tij, edhe pse ai është paraqitur më shumë këtë sezon.

Edhe kështu, duket se klubi i tij po përgatitet për një shitje. Sipas Sampiy, Galatasaray e kanë vënë në dispozicion Luyindama për transferim.

Skuadra e Super Lig po kërkon një tarifë prej rreth 10 milion € për të shitur mbrojtësin. Kjo ka vënë në gatishmëri Aston Villa dhe Everton.

Asnjë klub ende nuk ka bërë një ofertë zyrtare, por mund të jetë duke monitoruar situatën. Ata të dy kanë shumë mundësi në mbrojtje, por mund të konsiderojnë një përforcim tjetër – me Luyindama gjithashtu në gjendje të luajë si një mesfushor mbrojtës.

27-vjeçari është jashtë kontratës në 2022, prandaj gatishmëria e Galatasaray për të bërë një marrëveshje.


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Lidhja me Everton nuk është asgjë e re, pasi kishte zëra për interesin e tyre përsëri në verë. Asgjë nuk u materializua, por Luyindama mund të jetë akoma në mendjen e tyre.

Sidoqoftë, interesi i Villa mund të përbëjë një kërcënim për shpresat e tyre për nënshkrimin e tij – veçanërisht nëse ata shesin Bjorn Engels, i cili kërkohet në Belgjikë.

Një transferim i tillë mund ta detyrojë Villa të nënshkruajë një zëvendësim, me Luyindama tani që zë vendin e tij në listën e dëshirave.

Vila përcakton përparësinë e transferimit

Dekani Smith

Pavarësisht shfaqjes së lidhjeve me Luyindama, kohët e fundit u pohua se fokusi kryesor i Villa për afatin kalimtar të janarit do të ishte sjellja e David Brooks.

Mesfushori sulmues ra në Kampionat me Bournemouth në vitin 2020, por ka treguar përsëri cilësinë e tij në divizionin e dytë.

Brooks ruan një ambicie për të luajtur në Premier League. Ai do të donte të ndihmonte Bournemouth për të rifituar ngritjen në detyrë, por mund të duhet të konsiderojë një transferim.

Villa do të ishte një paditës kryesor, sipas Pasqyrë, kështu që mund të provonte vendosmërinë e Bournemouth.

LEXO MË SHUMË: Njeriu i skuadrës së Aston Villa tundohet nga oferta ndërsa takimi është planifikuar për dalje

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu