Aston Villa u rikuperua nga disfata e tyre ndaj Burnley në mesjavë duke mposhtur Southampton 1-0 në St. Mary, me Ross Barkley që bëri ndryshimin për ekipin e Dean Smith.

Shenjtorët menduan se do të kishin fituar një penallti në pjesën e parë, kur gjuajtja e Stuart Armstrong doli nga krahu i zgjatur i Matty Cash, por VAR në mënyrë të pabesueshme nuk vendosi të ndërhynte dhe loja vazhdoi.

Southampton vazhduan të mbizotëronin në fazat e para, por nuk gjetën një mënyrë për mbrojtjen e kundërshtarëve. Sulmuesi i Villa, Ollie Watkins, u afrua disa herë për vizitorët dhe Jack Grealish filloi të shkaktojë shumë probleme nga e majta.

Dhe ishte huazuar Ross Barkley i cili theu bllokimin në 40 minuta, duke garuar me një kros të shijshëm të notuar të Grealish dhe duke e kthyer topin përsëri nëpër portier dhe në rrjetë.

Southampton u trondit nga E vilës hapëse, dhe nuk arriti të krijonte asnjë lloj përgjigje para se arbitri të hidhte bilbilin e pjesës së parë, duke sjellë një mbyllje 45 minutash emocionuese.

Pjesa e dytë ishte po aq argëtuese, pasi Southampton vazhdoi të shtynte për një barazim. Emi Martinez u thirr në një veprim drastik për të mbajtur larg Che Adams, dhe Cash gjithashtu u hodh në vijën e zjarrit për të mbajtur larg sulmuesin.

Nathan Redmond gjuajti mbi traversë përmes një devijimi nga brenda zonës së penalltisë në 83 minuta për të humbur një mundësi tjetër të mrekullueshme. Martinez bëri një tjetër pritje të shkëlqyeshme për të mohuar Jan Bednarek nga këndi që rezultoi, dhe Cash ishte në krah edhe një herë për të ndaluar përpjekjet e Jack Stephens në linjë.

Southampton u dha gjashtë minuta kohë ndalimi për të provuar dhe për të gjetur një mënyrë përmes mbrojtjes kokëfortë të Villa, dhe ata menduan se më në fund e kishin mundur gjuajtësin e Argjentinës në minutën e 93-të.

Danny Ings grumbulloi topin mbi vijë dhe u largua me rrota për festime, por goli u tërhoq për një shkelje jashtë loje në ndërtim. Duket se ishte një tjetër vendim jashtëzakonisht i ashpër kundër nikoqirëve, por thirrja e vijës qëndronte dhe vizitorët rrëmbyen të tre pikët.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu