It’sshtë një përplasje në krye të tryezës në La Liga këtë fundjavë, ndërsa fqinjët e ashpër Atletico Madrid dhe Real Madrid përplasen në një ndeshje masive.

Reali aktualisht është në nivel me pikë me Barcelonën dhe pesë prapa liderit Atletico, kështu që ka pak dyshim se kjo ndeshje mund të ketë pasoja masive për garën për titull si një e tërë.

A e dini se mund të transmetoni drejtpërdrejt ndeshje futbolli duke përdorur aplikacionin Showmax Pro?

Shikoni Premier League, Serie A dhe La Liga dhe më shumë në www.showmax.com. Regjistrohu!

Fitore për Los Merengues mund të ndryshojë çehrën e balotazhit, ndërsa nikoqirët do të jenë të dëshpëruar të vendosin terren më tej midis tyre dhe sfiduesve të tyre më të afërt.

Karim Benzema, Real Madrid 2020-21

Atletico Madrid vs Real Madrid: Lajmet e ekipit

Real Madrid do të duhet të gjejë zgjidhje për disa shqetësime lëndimesh që shkojnë në këtë.

Dani Carvajal u dobësua me një problem të kërdhokullës – përsëri – gjatë ndeshjes së fundit dhe përballet me një magji tjetër në skaj, ndërsa Sergio Ramos mbetet i munguar pasi iu nënshtrua një operacioni në gju.

Kapiteni talismanik i Realit nuk pritet të kthehet deri në Prill.

Los Merengues do të shpresojë që Karim Benzema është i aftë të kthehet pasi humbi tre ndeshjet e fundit me një problem në kyçin e këmbës.

Ai është lapsuar të kthehet kundër Atletico, dhe Zinedine Zidane sigurisht që ka nevojë për të. A do të rrezikohet sulmuesi francez nëse nuk është 100 për qind?

Eden Hazard – një tipar i rregullt në dhomën e trajtimit – mund të kthehet pas dëmtimit të tij të fundit të muskujve (edhe pse një vend në stol është më i mundshëm) ndërsa Eder Militao nuk ka gjasa të rrezikohet pasi ai vazhdon rikthimin e tij nga një problem adductor.

Për Atletico, Kieran Trippier mbetet i munguar për shkak të pezullimit, ndërsa Yannick Carrasco dhe Jose Maria Gimenez gjithashtu kanë humbur ndeshjet kohët e fundit për shkak të lëndimeve.

Luis Suarez, Atletico Madrid, La Liga 2020-21

Atletico Madrid vs Real Madrid: Faktet dhe statistikat kryesore

Real Madrid ka pasur më mirë nga 20 derbitë e fundit midis dy palëve, duke fituar 10 (50 përqind), me Atletico që fitoi vetëm katër gjatë asaj periudhe.

Në ndeshjen e fundit midis të dyve – sa më shpejt që në Dhjetor – Los Merengues zgjodhën formën e tyre të shkëlqyeshme me një fitore 2-0 pas hapjes së Casemiro dhe një autogol nga Jan Oblak.

Ata dështuan të fitojnë herën e fundit që ishin larg në Atletico, megjithatë, me dy gjigantët vendas që luajtën një barazim 0-0.

Ju duhet të ktheheni në verën e vitit 2019 – dhe atë fitore të paharrueshme të Atletit 7-3 – për të gjetur herën e fundit që Rojiblancos mundi fqinjët e tyre të afërt.

Ata do të jenë të sigurt për një tjetër triumf, megjithatë, Real po lufton në kampionatin e fundit në kampionat – një barazim 1-1 me Real Sociedad

Luka Modric Real Madrid 2020-21

Atletico Madrid vs Real Madrid: Parashikimi

Shumë mund të varet nga fakti nëse Benzema mund të rikthehet në XI startues të Zidane dhe nëse francezi është apo jo në të mirën e tij.

Nëse ai mund t’i lërë problemet e tij të dëmtimit – frontmani prej 12 golash mbetet kërcënimi kryesor sulmues i Realit dhe ka potencialin të ndryshojë garën.

Benzema, nëse është në këngë, ka aftësinë të ekspozojë dobësitë që Atletico demonstroi në ndeshjet e tyre radhazi kundër Levante – kur ata ranë pesë pikë – Reali mund ta mbyllë hendekun në krye.

Atletico ka vetëm dy fitore në pesë ndeshjet e fundit në kampionat, por – siç demonstruan kundër Villarreal – ato mbeten vdekjeprurëse kur lejohen të hapin klasën.

Parashikimi: Atletico Madrid 1-1 Real MadridSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu