Atletico Madrid kaloi një natë tjetër zhgënjyese ndërsa barazoi 0-0 me Getafe – por ata e zgjatën garën e tyre për të mos pranuar kundër kundërshtarëve në 19 ndeshje të jashtëzakonshme.

Pjesa e parë tregonte historinë e mbrëmjes për vizitorët, të cilët trokitën në derë por nuk gjetën një mënyrë përmes një linje kokëfortë të Getafe. Yannick Carrasco iu dha një shans i hershëm për Los Rojiblancos, por përpjekja e tij u largua nga David Soria.

Atleti u përmirësuan shumë në pjesën e dytë, pasi Joao Felix u fut në vend të Saul Niguez, dhe çuditësi portugez shtoi disa mashtrime dhe urgjenca shumë të nevojshme në lojën e skuadrës së tij. Por ishte Marcos Llorente ai që pati mundësinë e radhës për drejtuesit e kampionatit, megjithëse goditi goditjen e tij drejt portës.

Feliksi atëherë mendoi se ai e kishte hapur rezultatin pikërisht pas orës, por gëzimi i tij ishte jetëshkurtër pasi arbitri vendosi ta përjashtonte – duke vërejtur se topi tashmë ishte jashtë loje në ndërtimin e tij deri në gol.

Njerëzve të Diego Simeone iu dhanë shpresë të mëtejshme në 70 minuta, kur pas një rishikimi të VAR, Allan Nyom mori urdhrat e tij të marshimit për një vulë të tmerrshme mbi Renan Lodi, duke i dhënë Los Colchoneros 20 minuta për të hedhur gjithçka ndaj nikoqirëve të tyre.

Portieri i Getafe, Soria, më pas bëri një sërë pritje fantastike për të mohuar Moussa Dembele, Felix dhe Lodi, duke rritur zhgënjimin e Simeone me çdo ndalesë mbresëlënëse. Luis Suarez mendoi se ai më në fund do të merrte më të mirë nga topi i goditjes, por çipi i tij i pacipë preu shtyllën, dhe u tërhoq larg nga goli, sesa mbi vijë.

Atleti u hodh dhe u fry në 15 minutat e fundit, me Dembele që ktheu një tjetër mundësi, këtë herë përmes një goditje me kokë të ekzekutuar dobët, dhe udhëheqësit e ligës u detyruan të vendosen për një pikë në Getafe – duke e lënë garën për titull të hapur.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu