Zinedine Zidane do të jetë i kënaqur që ka Karim Benzema në dispozicion kundër Atletico Madrid këtë të Dielë, kryesisht për faktin se ai e di se mund të besojë te Francezi.

Ai e sheh Benzema si pikë qendrore e tij Real Madrid sulm

“Ne e dimë që Karim nuk është vetëm një golashënues, ai është një lojtar i rëndësishëm,” tha Zidane në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes.

“Ai është kyç në sistemin tonë, veçanërisht kur kemi topin.

Karim sjell gëzim të madh në futboll ”.

Real Madrid përgatitet për derbin

Rekordi i tij në derbi

Benzema ka shumë kujtime kundër Atletico, dhe ishte goli i tij kundër tyre sezonin e kaluar i cili pa Los Blancos të merrte tre pikë jetike në garën për titull midis tyre dhe Barcelona Ai gjithashtu prodhoi një aftësi sublime në vijën e golit kundër rivalëve të qytetit të klubit të tij në gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve në 2016/17.

Sidoqoftë, ky nuk është një kundërshtar kundër të cilit ai ka një rekord fantastik. Ai ka shënuar vetëm pesë herë në 35 ndeshje kundër Los Rojiblancos.

Një nga betejat më interesante në fushë do të jetë mes Benzema dhe Atletico portier Jan Oblak. Në 18 ndeshjet në të cilat ata kanë dalë ballë për ballë, Benzema ha arriti të shënojë vetëm tre herë sllovenin.

Ai do të shpresojë të përmirësojë këtë rekord në atë që mund të jetë një ndeshje jetike në garën për titull për të dy palët.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu