Legjenda e Bafana Bafana beson se plani i lojës së Buccaneers ka funksionuar kundër Qytetarëve

Ish-mesfushori i Orlando Pirates Teko Modise zbuloi se ku ai beson se gjigandët e Soweto duhet të përmirësohen pas fitores së tyre ndaj Cape Town City të martën.

Buccaneers pretenduan një fitore 2-0 ndaj Qytetarëve në një takim me PSL i cili u zhvillua në Mekën e futbollit të Afrikës së Jugut, Orlando Stadium.

Modise beson se plani i lojës së Pirates funksionoi kundër City, i cili hyri në ndeshje i pamposhtur në katër ndeshjet e tyre të fundit konkurruese, pasi kishte përplasur Bloemfontein Celtic 4-0 në Nedbank Cup 32 ndeshjen e fundit fundjavën e kaluar.

“Piratët kishin qëllime të mira që nga minuta e parë,” i tha Modise TV SuperSport.

“Ata e dinin që për të mposhtur Cape Town City, veçanërisht në formën e tyre [City] erdhën me në këtë lojë, ata [Pirates] iu desh t’i mbyllte ato shumë shpejt, mos u lejoni atyre asnjë hapësirë.

“Piratët bënë shumë mirë. Ky gol i parë u dha tonin. Nga atje, Piratët bënë më shumë presion mbi Cape Town City.

“City nuk mund të gjente zgjidhje për të dalë nga zonat e ngutshme dhe për të krijuar mundësi të mjaftueshme për të shënuar gola.”

Dy golat e Pirates shënuan nga Deon Hotto dhe Vincent Pule pas lëvizjeve të shpejta kundërsulmuese nga ana e Josef Zinnbauer.

“Mentaliteti ishte i duhuri sot për Orlando Pirates. Ata shtypën shumë mirë dhe u zhvendosën shumë mirë. Ata ishin gjithashtu precizë me pasimet përpara,” vazhdoi ai

“Ata identifikuan hapësirat ku duhej të ishte topi dhe ata i përdorën ato hapësira shumë mirë, kështu që ju shihni golat që u shënuan sidomos goli i dytë edhe me golin e parë, të them të drejtën.”

Modise, i cili luajti 66 ndeshje ndërkombëtare për Bafana Bafana, shtoi se Piratët duhet të mësojnë se kur dhe si t’i vrasin ndeshjet pasi Buccaneers dështuan të marrin shanset e tyre në pjesën e dytë.

“Ata identifikuan hapësirat dhe ata e përdorën topin shumë mirë. Edhe pas kësaj me shanset që ata krijuan gjithashtu në pjesën e dytë, ku ata mund të kishin varrosur ndeshjen,” shtoi ai.

“Por gjithashtu ky është një problem për Orlando Pirates ku ata duhet të kuptojnë se këto janë situata ku nëse keni një mundësi për të varrosur ndeshjen duke shënuar gola atëherë bëjeni atë.

“Vendosmëria që ata kanë përpara atje mendoj se kjo është diçka që duhet të ndryshojë sepse sapo Cape Town City të shënojë një gol, loja ndryshon.

“Pra, Orlando Pirates duhet të mësojnë kur të vrasin [off] lojën dhe mënyrën e vrasjes [off] lojën dhe kur të menaxhohet loja gjithashtu. “

Piratët përballen me kampionët e Botsvana-s Jwaneng Galaxy në ndeshjen e parë të raundit të playoffit të Kupës së Konfederatës Caf në Gaborone, Botsvana të Dielën.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu