Ylli Gabonez shpëtoi një pikë për ekipin e Mikel Arteta me golin e tij të parë në këtë sezon në kampionat në shtëpi

Kapiteni i Arsenalit Pierre-Emerick Aubameyang i dha fund thatësirës së tij në Premier League në Emirates Stadium me barazimin e tij në barazimin e tyre 1-1 kundër Southampton te merkuren.

Sulmuesi 31-vjeçar përfundoi një seri prej 648 minutash pa një gol në kampionat në shtëpi, duke përfunduar një lëvizje të shkëlqyer të ekipit për të anuluar hapjen e hapjes së Theo Walcott në minutën e 52-të.

Goli i fundit i Aubameyang në ligë në Emirates Stadium ishte në korrik kundër Watford ku ai shënoi një gol në ndeshjen e tyre të fundit për sezonin 2019-20 Premier League.

Greva e së mërkurës ishte goli i tretë i Aubameyang në këtë sezon pas 13 paraqitjeve në kampionat dhe goli i tij i parë nga loja e hapur që nga hapja e tyre e ligës kundër Fulham me 12 shtator.

Megjithëse rezultati zgjati serinë e pamposhtur të Gunners në gjashtë ndeshje, Arteta mbetet pozitive në formën e golashënuesve të Aubameyang.

“Shpresojmë se do të ndryshojë gjithçka në mënyrë dramatike dhe ai do të fillojë të shënojë çdo ndeshje sepse kjo është ajo që na duhet për momentin,” tha Arteta pas ndeshjes.

Aubameyang, ndërkohë, hodhi poshtë vëmendjen tek ai ndërsa Arsenal vazhdonte luftën e tyre në Premier League.

Ata mbeten të 15-të në tabelën e kampionatit 14 pikë nga 13 ndeshje ndërsa durojnë fillimin e tyre më të keq në një fushatë të lartë që nga sezoni 1974-75.

Ai tha; “Për momentin, unë jam një djalë kur gjërat po shkojnë keq unë thjesht punoj shumë, përpiqem të bëj punën time, të jap gjithçka, dhe jap këshillat e mia brenda [the club], dhe është e vërtetë unë nuk kam folur shumë gjatë javëve të fundit, por unë jam këtu dhe dua të flas në fushë, kaq.

“Unë mendoj se sonte nuk ka të bëjë me qëllimin tim dhe mua, ka të bëjë me ekipin. Siç them unë, na duhen pikë, nuk ka rëndësi nëse shënoj, gjëja më e rëndësishme është të marr pikë”.

Arsenali do të synojë fitoren e parë në Premier League që nga 1 nëntori (fitore 1-0 Manchester United) kur vizitojnë Everton në Goodison Park të Shtunën.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu