Pierre-Emerick Aubameyang ishte përsëri në gjendjen e tij më të mirë ndërsa shënoi një fitore 3-0 ndaj Newcastle në Emirates të hënën në mbrëmje.

Pas një periudhe mjaft të pajetë të hapjes që vendasit dominuan, ata më në fund morën shpërblimet e tyre kur Aubameyang u dha epërsinë pesë minuta pas pushimit.

Bukayo Saka dyfishoi avantazhin e tyre pas një pune të mirë nga mbresëlënësi Emile Smith Rowe përpara se Aubameyang të fuste në shtëpi të dytin nga distanca e afërt për të vulosur fitoren.

Fitorja i çoi Topçinjtë në vendin e 10-të në tabelë me vizitorët, të cilët ishin të dobët gjatë gjithë kohës, duke qëndruar i 15-ti pasi i bëri nëntë pa një fitore.

Mikel Arteta bëri tre ndryshime në skuadrën e tij pas barazimit pa gola në shtëpi me Crystal Palace herën e kaluar.

Cedric Soares hyri në pozicionin e mbrojtjes së djathtë ndërsa kishte tërheqje tërheqjeje për Kieran Tierney dhe Thomas Partey.

Shefi i Newcastle Steve Bruce reagoi ndaj humbjes në klubin e fundit Sheffield United duke bërë tetë ndryshime në veri të Londrës.

Portieri Karl Darlow, mbrojtësi Ciaran Clark dhe sulmuesi Callum Wilson ishin lojtarët e vetëm që shmangën sëpatën.

Të tjerë si Andy Carroll, Jonjo Shelvey dhe kapiteni Jamaal Lascelles hynë të gjithë në krah për vizitorët.

Shtëpia filloi më mirë dhe nuk patën fat që të mos kalonin në epërsi në minutën e 15-të me kapitenin Aubameyang.

Saka shtrydhi një kros nga e djathta që kaloi nëpër vijën e golit, me Aubameyang që shtrihej në shtyllën e largët për të bërë një përpjekje kundër traversës nga një kënd i ngushtë.

Miguel Almiron goditi një gjuajtje mbi traversë në një goditje të rrallë për vizitorët para se Aubameyang i gjallë të bënte të njëjtën gjë për Gunners.

Arsenali fillon të shkelë gazin

Një David Luiz i pashënuar më pas goditi me një goditje me kokë gjerësisht nga një cep pas një krosimi të devijuar të Aubameyang ishte larguar nga Darlow.

Arsenal TEAMtalk

Por një periudhë fillimi zhgënjyese përfundimisht përfundoi pa gola, pavarësisht se njerëzit e Artetës patën mundësi të shkonin në pushim me avantazhin.

Darlow u detyrua të ndalet në një shkëlqim të shkëlqyeshëm një minutë në pjesën e dytë, kur ai shtyu goditjen e fuqishme të Alexandre Lacazette.

Por Arsenali ishte përpara disa momente më vonë kur topi i gjatë i Partey gjeti Aubameyang, i cili kaloi pranë Emil Krafth para se të kalonte Darlow.

Ishte kalimi i orës në orën kur Emile Smith Rowe shpërtheu në të majtë dhe lehtësoi Lascelles përpara se të priste topin që Saka të largohej nga 12 jardë.

Newcastle u gdhend përsëri në hap me 14 minuta për të kaluar kur Saka luajti në Cedric poshtë të djathtë dhe tërheqja e tij u kthye në shtëpi nga Aubameyang i shquar.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu