Anësori adoleshent thotë se kolegu i tij më me përvojë është një figurë kërkuese në Emirates Stadium

Pierre-Emerick Aubameyang “mund të jetë mjaft i zemëruar” gjatë ndeshjeve, sipas Bukayo Saka, i cili thotë se kapiteni i Arsenalit gjithmonë përpiqet të ashpërsojë shokët e tij të rinj.

Saka ka luajtur rregullisht përkrah Aubameyang që kur u diplomua në ekipin e parë në Emirates Stadium në 2018, me çiftin që formoi një marrëdhënie fitimprurëse në të tretën e fundit të fushës.

19-vjeçari thotë se sulmuesi Gabon është një figurë frymëzuese që ndihmon për të sjellë më të mirën prej tij, por gjithashtu ka pranuar se nuk ka frikë të thyejë kamxhikun si kapiten nëse ndihet ndonjëherë se kolegët e tij po bien poshtë standardit të kërkuar .

Çfarë është thënë?

“Sa herë që kam luajtur me të gjithmonë kam pasur kaq shumë besim,” i tha Saka beIN Sporte të cilësive udhëheqëse të Aubameyang.

“Ndonjëherë ai do të të thoshte, duhet të kalosh tek ai dhe nëse bën një gabim atëherë ai mund të jetë mjaft i zemëruar.

“Por ndeshja ku shënova golin tim të parë për Arsenalin kundër Frankfurtit, para ndeshjes ai më tha, ‘Bukayo, ti e di që je lojtar shumë i mirë. Nëse je aty përpara portës dhe dëshiron të gjuaj – gjuaj! Unë nuk do të them asgjë ‘.

“Prindërit e mi e duan aq shumë gjithashtu!”

Si ka performuar Aubameyang për Arsenalin në vitet 2020-21?

Aubameyang ka qenë burimi kryesor i golave ​​të Arsenalit që nga ardhja e tij në Emirates nga Borussia Dortmund në Janar 2018, duke shënuar 84 gola në 138 ndeshje në të gjitha garat.

Sidoqoftë, vetëm 14 nga ato përpjekje janë regjistruar në vitet 2020-21, me 31-vjeçarin që ka duruar përpjekjet për formë dhe palestër gjatë muajve të fundit.

Aubameyang ka vetëm nëntë gola në emër të tij nga 23 paraqitje në Premier League deri më sot, me golat e tij të fundit që erdhën në një fitore 3-2 të Europa League ndaj Benfica më 25 shkurt.

Çfarë mund të arrijnë Auba & Saka në Arsenal këtë sezon?

Bukayo Saka Arsenal Southampton

Dështimet e Aubameyang në të tretën e fundit kanë përkuar me një rrëshqitje shqetësuese në tryezën e Premier League për Arsenalin, i cili është ulur në të 10-in pas 27 ndeshjeve.

Sidoqoftë, Topçinjtë kanë ende një shans të jashtëm për të bërë katër të parët nëse ata mund të fitojnë shumicën e ndeshjeve të tyre të mbetura, dhe Liga e Evropës është gjithashtu ende në kërkim të skuadrës së Artetës.

Prania e vazhdueshme e Aubameyang dhe Saka do të jetë thelbësore për shanset e tyre për sukses, me këta të fundit që këmbëngulin se Arteta po e ndihmon atë të bëhet një lojtar më i mirë i gjithanshëm.

“Ai gjithmonë më tregon se si të jem një hap para kundërshtarëve dhe gjithmonë të përpiqet të jetë proaktiv në vend të reaktivit,” shtoi ai për Spanjollin.

“Kjo do të thotë në vend që të reagosh, të jesh gjithmonë përpara lojës dhe të përpiqesh të lexosh se ku do të jetë hapësira dhe të jesh atje një hap më herët në mënyrë që të kem ca më shumë kohë.”

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu