Sulmuesi 23-vjeçar po kërkon të marrë një mundësi për të shfaqur potencialin e tij për tre herë kampionët e Afrikës

Liverpool Huamarrësi Taiwo Awoniyi ka zbuluar dëshirën e tij për të përfaqësuar Nigeria ekipi kombëtar dhe shpreson që shansi i tij të vijë së shpejti.

Sulmuesi më parë ka luajtur për ekipet e të rinjve të Afrikës Perëndimore dhe ishte pjesë e ekipit që fitoi Kupën e Botës U17 2013.

Leicester City përpara Kelechi Iheanacho dhe Watford Sulmuesi Isaac Success janë dy ish-shokët e tij të skuadrës në nivelin U17 të cilët kanë marrë shanset e tyre për të luajtur për Super Eagles.

23-vjeçari gjithashtu ka luajtur për Nigerinë në nivelet U20 dhe U23 ku ai ka bërë përshtypje dhe ka luajtur një rol kryesor pasi afrikanët perëndimorë u kualifikuan për të gjitha Lojërat Afrikane 2015.

Awoniyi ka qenë në skuadrën Premier League Liverpool që nga viti 2015, por ai ende nuk do të paraqitet për ekipin dhe kishte arritur me marrëveshje të përkohshme larg nga Anfield.

Sulmuesi aktualisht është në periudhën e huazimit të tij të shtatë Bundesliga klubi Union Berlin dhe ka dhënë shfaqje të shkëlqyera për klubin e tij.

Awoniyi ka regjistruar tre gola dhe ka dhënë një asistim në 10 paraqitje të Bundesliga në sezonin 2020-21.

Sulmuesi ka premtuar të vazhdojë shfaqjet e tij tërheqëse në nivelin e klubit ndërsa shpreson të ketë një shans për të luajtur për skuadrën e Gernot Rohr.

“Pyetja e ekipit kombëtar për mua është një gjë e madhe. Më kujtohet në ditët U17 dhe U20, krenaria për të veshur ngjyrat kombëtare është masive, ”tha Awoniyi për Brila FM.

“Unë e kuptoj që vendi ka talent me bollëk, por unë gjithashtu duhet t’i përmbahem parimit tim të kohës dhe sezonit dhe të vazhdoj të punoj shumë. Kur të jetë koha ime, do ta shfrytëzoj rastin dhe do ta kuptoj për atë që është. “

Përveç që luan për Union Berlin, sulmuesi gjithashtu ka paraqitur më parë për FSV Frankfurt, NEC, Mouscron, Gent, Mouscron dhe Mainz 05

Gjatë kohës së tij me 05ers, 23-vjeçari pësoi një tronditje të rëndë dhe u shtrua në spital pasi goditi kokën me Felix Uduokhai.

Awoniyi pritet të luajë një pjesë për Union Berlin kur ata të marrin përsipër Borussia Dortmund në një ndeshje të Bundesligës të premten në mbrëmje.

Hekurudhat aktualisht janë të gjashtë në tryezën e kampionatit pasi kanë mbledhur 18 pikë nga 12 ndeshje.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu