31-vjeçari ka luajtur një rol të kufizuar në Spurs këtë sezon, por shoku i tij i skuadrës është i bindur se mund të ndihmojë në kthimin e formës së tyre

Mbrojtësi i majtë i Tottenham, Ben Davies beson se Gareth Bale është kritikuar ashpër dhe është i bindur se anësori mund të luajë një rol kryesor në përpjekjen e ekipit për tu ngjitur në tryezën e Premier League.

Bale ka filluar vetëm dy nga tetë ndeshjet e Premier League në të cilat ai ka paraqitur që kur u kthye në anën veriore të Londrës si huazim nga Real Madrid.

31-vjeçari ka qenë subjekt i shumë kritikave që kur u bashkua për herë të parë në Madrid në 2013 dhe disa ekspertë, përfshirë ish-ylli i Spurs, Dimitar Berbatov dhe menaxheri Glenn Hoddle , janë zhgënjyer nga kontributi i tij këtë sezon.

Çfarë është thënë?

Davies u tha gazetarëve: “Kur keni lojtarë të cilësisë së tij, nivelet që ai ka arritur në lojë, qoftë Gareth Bale, Cristiano [Ronaldo], [Lionel] Messi, të gjithë kanë një histori për ata që janë të shkëlqyeshëm tani ose të dobët të nesërmen ose nuk arrijnë lartësitë që kanë arritur.

“Gareth ka pasur shumë kritika, ndoshta padrejtësisht, kur ishte në krye të formës së tij. Ai është një person tepër i vështirë për t’u marrë me disa nga gjërat që i është dashur të merren jashtë fushës dhe ende të kryejë mënyrën që ai ka gjatë gjithë karrierës së tij.

“Edhe pas katër Ligave të Kampionëve, atë që ai ka bërë për ekipin kombëtar, atë që ai bëri për Real Madrid, ai ende vihet në dyshim për aftësinë e tij. Kjo duhet të jetë e vështirë për t’u marrë. Unë mendoj se ai merret me të shumë tepër tepër. futbollist dhe një bllokim i shkëlqyeshëm “.

Ai vazhdoi: “Pritjet janë të gjitha të menduara. Ju mund të keni pasur një pritje të ndryshme nga ajo që kam pasur. Gareth është Gareth. Ai gjithmonë jep më të mirën e tij dhe mendoj se kemi parë në lojëra këtë vit, ai ka shënuar gola dhe ka bërë asistime. Ai ka marrë cilësinë atje. Jam i sigurt që do ta shohim për pjesën tjetër të sezonit “.

Rënia e Spurs

Tottenham ka fituar vetëm një nga gjashtë ndeshjet e fundit në Premier League dhe ka rënë në të nëntën përpara ndeshjes së së Dielës kundër Burnley.

Davies është i bindur se skuadra e tij mund të kthejë fatin e tyre dhe e ka informuar Bale për të bërë një ndikim.

“Ne duam të përfundojmë aq lart sa mundemi dhe sigurisht nuk duam të jemi këtu ku jemi tani. Ky sezon është pak i çmendur të them të drejtën. Veryshtë shumë lart e poshtë,” tha ai.

“Nëse shkojmë në një vrapim të vogël dhe nuk ka nevojë të jetë shumë drastik, ne mund të kthehemi në përzierje. Ka qenë shumë e çuditshme, padyshim që është një gabim, por duam ta vendosim në shtrat tani dhe ta kthejmë rreth e rrotull

“Ne të gjithë e dimë cilësinë e Gareth dhe do të kemi shumë lojëra ku ai do të jetë jetësor për ne. Unë pres që ta shoh në fushë.”

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu