Klubi do të ketë një drejtues të ri pasi fushata Joan Laporta, Victor Font dhe Toni Freixa për të zëvendësuar Josep Maria Bartomeu

BarcelonaZgjedhjet presidenciale do të mbahen në 7 Mars, konfirmoi klubi.

Zgjedhjet e klubit ishin planifikuar më parë për 24 janar, por data u shty prapa si rezultat i pandemisë së koronavirusit në vazhdim.

Barca tani është vendosur në 7 Mars si data kur klubi zgjedh presidentin e saj të ri nga një fushë që përfshin Joan Laporta, Victor Font dhe Toni Freixa.

Anëtarët do të jenë në gjendje të votojnë me postë dhe personalisht në gjashtë qendra votimi, të cilat do të vendosen në Camp Nou në Barcelona si dhe në Girona, Tarragona, Tortosa, Lleida dhe Andorra.Barca

Klubi tha në një deklaratë: “Në përputhje me marrëveshjet e Komitetit të Menaxhimit, të datës 15 janar dhe sot, dhe pasi u detyrua të shtynte datën e vendosur fillimisht për festimin e saj për shkak të ndikimit të kufizimeve të vendosura nga Qeveria e Generalitat de Catalunya si rezultat i pandemisë Covid-19, Komisioni i Menaxhimit ka rënë dakord të thërrasë zgjedhjet për Bordin e Drejtorëve për 7 Mars 2021, pa ndërprerje, nga ora 09:00 deri në 21:00, njëkohësisht, në vende të ndryshme organet zgjedhore të rregulluara për votim.

“Komisioni i Menaxhimit dëshiron të nënvizojë se mbajtja e këtyre zgjedhjeve është e kushtëzuar nga jashtëzakonshmëria që rrjedh nga pandemia Covid-19, kështu që ato do të organizohen duke ndjekur, në çdo kohë, dispozitat dhe indikacionet e autoriteteve shëndetësore, në mënyrë që të mbrojnë shëndetin dhe garantimin e sigurisë së votuesve. “

Barcelona ka qenë pa president që kur Josep Maria Bartomeu dha dorëheqjen në Tetor, pasi kishte njoftuar se ai nuk do të kërkonte rizgjedhjen.

Mandati i Bartomeu u mbyll në mes të një mosmarrëveshjeje të gjatë me të Lionel Messi, i cili zbuloi në një intervistë ekskluzive me Qëllimi se ai ishte i pakënaqur me mënyrën e drejtimit të klubit.

Laporta konsiderohet si favoriti për të fituar zgjedhjet dhe, si të tjerët, ka theksuar rëndësinë e mbajtjes së Messit dhe shtytjes së bashku me projektin e stadiumit të klubit.

Font, i cili është mbështetur nga të tjerët si Carles Puyol, Gerard Lopez dhe ish-presidenti Joan Gaspart, ka deklaruar shpresat e tij për të sjellë Xavi për të menaxhuar ekipin.

Freixa, ndërkohë, ka hedhur mbështetjen e tij pas menaxherit aktual Ronald Koeman, duke këmbëngulur se trajneri Hollandez do të qëndrojë në klub nën udhëheqjen e tij.

Barcelona njoftoi të hënën se klubi aktualisht po përballet me një borxh të konsiderueshëm që buron nga pandemia e koronavirusit si dhe nga transferimet e parave të mëdha të klubit në sezonet e fundit.

Klubi katalan aktualisht përballet me 1.2 miliardë euro (1,1 miliardë dollarë / 1,5 miliardë dollarë) në borxh, së bashku me borxhin afatshkurtër prej afërsisht 730 milion euro (648 milion £ / 886 milion dollarë).Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu