Barcelona po mban skedarë për mbrojtësin e plotë të Valencias, Jose Gaya ndërsa ata kërkojnë të rreshtojnë një pasardhës afatgjatë të Jordi Alba.

Reprezentuesi i Spanjës, Alba ka qenë një shtyllë kryesore e Barçës duke filluar XI që nga ardhja e tij në Camp Nou në 2012 dhe ka shijuar një magji të ngarkuar me trofe në klub. Mbrojtësi i majtë krenohet me jo më pak se pesë tituj spanjollë, si dhe katër triumfe në Copa del Rey dhe një Champions League.

Jordi Alba
Jordi Alba mbush 32 vjeç në Mars | Nxit imazhe / Getty Images

Sidoqoftë, me hyrjen e 31-vjeçarit në muzgun e karrierës së tij, gazetari Xavi Campos (përmes Onze) pretendimet Barcelona po shikojnë një lëvizje të mundshme për Gaya, me një lëvizje prej 15 milion € (13.3 milion £) të diskutuar për të qenë në skuadrën e duhur.

Një produkt i sistemit të të rinjve të Valencias, Gaya ka forcuar vendin e tij në anën e majtë të mbrojtjes së tyre që nga promovimi në anën e të moshuarve në 2013.

25-vjeçari u dorëzua shiritin e kapitenit në fillim të sezonit 2020/21 dhe po rivalizon Albën për vendin e mbrojtësit të majtë në ekipin kombëtar spanjoll.

Interesimi i Barça për Gaya ka ngritur spekulime të mëtejshme në lidhje me të ardhmen e Junior Firpo. 24-vjeçari thuhet se është konsideruar suficit i kërkesave në Camp Nou, me të dy West Ham dhe Milani paraqiti një interes në mbrojtësin e plotë.

Dhe mund të jetë që Barcelona është e detyruar të shesë Firpo para se të mund të sanksionojë çdo arritje në klub.

Jose Gaya
Jose Gaya mund të jetë në rrugën e tij për në Barcelonë | Denis Doyle / Getty Images

Problemet financiare të Barça nuk janë fshehur vonë, me klubin e detyruar të durojë një shitje zjarri verën e kaluar në një përpjekje për të ulur faturën e pagave.

Raportet e fundit gjithashtu sugjeruan ata ende kanë borxh deri në 323 milion € (287 milion £) në tarifat e transferimit – përfshirë 70 milion € (62.1 milion £) deri në Liverpool për Philippe Coutinho – por duket se klubi është ende i përgatitur të futet thellë në xhepat e tyre në një përpjekje për të forcuar opsionet e tyre mbrojtëse.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu