Barcelona ka pranuar që imazhet e rrjedhura të kontratës së sulmuesit Lionel Messi janë të sakta, por ata kanë mohuar përgjegjësinë për dorëzimin e detajeve në media.

Dalja spanjolle El Mundo zbuloi një kopje e kontratës së Messit të Dielën që tregoi se Argjentinasi nënshkroi marrëveshjen më të madhe në historinë e sporteve përsëri në 2017, duke i garantuar atij një total prej 492 milion £ deri në mbarimin e kontratës në fund të sezonit aktual.

Lionel Messi
Kontrata astronomike e Messit ka dalë | Nxit imazhe / Getty Images

Ledshtë bërë që shumë njerëz të pretendojnë se Messi eshte pergjegjes per Barcelonaborxhi dërrmues 1 miliard paund, përfshirë El Mundo, i cili zgjodhi titullin: ‘Kontrata monumentale e Leo Messit që shkatërron Barcelonën’, por zyrtarët e klubit tani e kanë kundërshtuar një pretendim të tillë.

“Në funksion të informacionit të botuar sot në gazetën El Mundo, në lidhje me kontratën profesionale të nënshkruar midis FC Barcelona dhe lojtarit Lionel Messi, klubi vjen keq për publikimin e tij duke qenë se është një dokument privat i drejtuar nga parimi i konfidencialitetit midis partitë “, një deklaratë për klubin faqe zyrtare në internet lexoj

“FC Barcelona kategorikisht mohon çdo përgjegjësi për botimin e këtij dokumenti dhe do të ndërmarrë veprime të duhura ligjore kundër gazetës El Mundo, për çdo dëm që mund të shkaktohet si rezultat i këtij botimi.

Presidenti i përkohshëm Carlos Tusquets ka dënuar rrjedhjen
Presidenti i përkohshëm Carlos Tusquets ka dënuar rrjedhjen | Imazhe Sportive Cilësore / Getty Images

“FC Barcelona shpreh mbështetjen e saj absolute për Lionel Messin, veçanërisht përpara çdo përpjekje për të diskredituar imazhin e tij dhe për të dëmtuar marrëdhënien e tij me njësinë ekonomike ku ai ka punuar për t’u bërë lojtari më i mirë në botë dhe në historinë e futbollit.”

Për t’u bashkuar me partinë ‘veprim juridik’, RAC1 pretendojnë se vetë Messi është i gatshëm të padisë El Mundo për zbulimin e kontratës së tij, e cila ka një klauzolë specifike të konfidencialitetit për të parandaluar këtë situatë të saktë.

Thuhet se vetëm pesë persona në dhomën e bordit të Barcelonës në të vërtetë kanë qasje në kontratën e Messit, kështu që avokati i Messi aktualisht po studion se si dokumentet u morën në duart e mediave.

Mbreti i Spanjës Juan Carlos njofton planet për të hequr dorë pas 39 vjet mbretërimi
El Mundo mund të jetë në ujë të nxehtë | Denis Doyle / Getty Images

Më tej, TV3 pretendojnë se Messi po shqyrton veprimet ligjore kundër ish-presidentit Josep Maria Bartomeu, shefit të përkohshëm Carlos Tusquets dhe ekzekutivit aktual Oscar Grau, të cilët janë tre nga pesë personat që kanë pasur qasje në kontratë.

Avokatët e Barcelonës kanë qenë mjaft të zënë gjatë muajve të fundit dhe duket se cirku do të vazhdojë vetëm.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqni atë nëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu