Barcelona janë të vendosur për të marrë Lionel Messi të qëndrojë në klub përtej fundit të këtij sezoni, me kontratën e tij të skaduar në kohë 85 ditësh, por Manchester City janë të gatshëm t’i ofrojnë argjentinasit një mundësi alternative.

Qyteti ishin shumë të interesuar për të bërë një lëvizje për të Messi verën e kaluar pasi ai njoftoi se dëshironte të largohej Barcelona përmes burofax, por president i atëhershëm Josep Maria Bartomeu vuri në dukje klauzolën e tij të lirimit prej 700 milion euro, e cila ndaloi bisedimet në gjurmët e tyre.

Messi nuk ishte i përgatitur për të shkuar në luftë me të Barcelona mbi këtë çështje, ndërsa Qyteti ishin të përgatitur vetëm për të paguar një tarifë transferimi midis 50 dhe 70 milion euro, duke pasur parasysh që kontrata e 33-vjeçarit kishte vetëm një vit për të ekzekutuar.

Pep Guardiola mbetet shumë i interesuar për t’u ribashkuar me Messi, por Qyteti nuk do të bëjë një lëvizje derisa të bëjë të qartë se dëshiron të largohet Barcelona, një vendim që nuk është marrë ende nga gjashtë herë fituesi i Topit të Artë.

Drejtorët në Stadiumin Etihad po përgatisin një ofertë në rast se ata kanë një mundësi për të hapur bisedime me të Messi, megjithatë një nga çështjet e tyre aktuale është se ata po përpiqen të bëjnë plane për sezonin e ardhshëm, por janë të vetëdijshëm se lëvizjet e tyre do të varen nga fakti nëse ata mund të joshin Messi larg nga Barcelona. Guardiola ka nevojë për një sulmues për të zëvendësuar Sergio Aguero, largimi i të cilit është njoftuar tashmë, dhe një mesfushor.

Qyteti, ata besojnë se Messi mund të luajë në një nivel shumë të lartë gjatë dy viteve të ardhshme dhe janë të përgatitur të bëjnë një ofertë mjaft tërheqëse nëse vendos që ka ardhur koha për të provuar një sfidë të re. Kontrata do ta shihte atë të qëndronte në Mançester për disa vjet para se të shkonte në një tjetër nga Grupi i Futbollit të Qytetitekipet, potencialisht Qyteti i Nju Jorkut në MLS.

Megjithatë, Manchester City kuptoni se do të ketë konkurrencë për nënshkrimin e tij nëse ai vendos të largohet Barcelona. Paris Saint-Germain janë lidhur fort si një mundësi e mundshme, por pasiguria me Neymar dhe situatat kontraktuale të Kylian Mbappe mund të shkojnë kundër tyre. Qyteti, ndërkohë, kanë një skuadër konkurruese që do të forcohet më tej në verë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu