Wpulë Barcelona po përgatiteshin për të vizituar Estadio Wanda Metropolitano ne nentor, Joao Felix ishte duke shijuar një vrapim të formës së mirë, ndërsa Antoine Griezmann po luftonte në Katalonjë.

Pesë muaj më vonë, nuk ka asnjë gjurmë të asaj forme që po shijonte portugezi, me koronavirus dhe një dëmtim të kyçit të këmbës që e tërhoqi atë. Sidoqoftë, në Camp Nou Griezmann ka filluar të shijojë disa nga format e tij më të mira që nga anëtarësimi Barcelona.

Të dy Nr.7 do të bëjnë betejë të Shtunën duke shpresuar të marrin një goditje potencialisht kritike në luftën për titullin LaLiga Santander.

Griezmann lëshoi

Fituesi i Kupës së Botës arriti në Camp Nou në verën e vitit 2019 me një peshë pritjeje mbi supe. Kishte shpresë se ai do të sillte shumë në anën që atëherë ende mungonte Neymar, dhe ai supozohej të ofronte një dorë ndihme për të Luis Suarez dhe Lionel Messi.

Pjesa më e madhe e sezonit 2019/20 ishte një periudhë adaptimi për të Griezmann, siç ka disa nga fushata aktuale, por tani ai po luan një rol të rëndësishëm.

Griezmann është bërë i padiskutueshëm nën Ronald Koeman, mendoi se nuk ka qenë gjithmonë rasti me holandezin në krye. Ai ka shënuar 18 gola këtë sezon dhe 12 prej tyre kanë ardhur në LaLiga Santander. Po ashtu, ai ka kontribuar me shtatë asistime.

Vetë Messi është një nga lojtarët që ka përfituar më shumë nga ngritja e Griezmann në formë. Ata më në fund kanë formuar një partneritet dhe një kuptim të mirë të lojës së njëri-tjetrit, dhe rregullisht shoqërojnë njëri-tjetrin për të udhëhequr 3-5-2 të Koeman, me Ousmane Dembele duke qenë ai që humbet më shpesh.

Griezmann ka humbur vetëm dy ndeshje LaLiga Santander këtë sezon – kundër Valencia dhe Sevilla – dhe ai tani po përballet me një sfidë të madhe për të shtyrë përpara nga ky pozicion.

Ndeshja kundër Atletico Madrid i jep atij shansin për të bërë diçka që ai nuk e ka bërë kurrë më parë, duke kërkuar një gol kundër Los Rojiblancos për herë të parë. Ai është përballur me ta 11 herë në LaLiga Santander – tetë me Real Sociedad dhe tre me Barcelona – por asnjëherë nuk ka shënuar. Megjithatë, ai bëri neto kundër tyre në Supercopa de Espana.

Joao Felix ka humbur

Portugezi kishte shënuar pesë gola dhe tre asistime në shtatë ndeshje para takimit të 21 nëntorit në Wanda. Ai dukej i destinuar për të udhëhequr Los Colchoneros në një sezon të suksesshëm, por gjërat nuk kanë shkuar në plan me të kontaktuar me koronavirusin dhe dëmtuar kyçin e këmbës.

Që nga kthimi, ai ka filluar vetëm tetë LaLiga Santander ndeshje, dhe ai ka humbur famën nën Diego Simeone. Ai ka pasur besimin e trajnerit në Evropë, por jo aq brenda vendit.

Ai e ka pasur të vështirë të tregojë potencialin e tij në 2021 dhe është shumë larg nga të qenit lojtari që u pa në raundet e para të sezonit.

Ka pasur ndezje kundër Valencia dhe Cadiz, por viti kalendarik ka qenë kryesisht mbresëlënës.

Joao Felix tani ka katër ndeshje përpara për të rigjetur formën e tij dhe për të ndihmuar Atletico-n të kthejë titullin.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu