Wkodrinor Lionel Messie ardhmja në Barcelona është në ajër, nuk ka pyetje të tilla në lidhje me trashëgiminë e tij me Blaugrana, dhe Argjentinasi është vendosur të përmirësojë më tej legjendën e tij me klubin Katalan të Hënën duke barazuar Xavi Hernandezrekordi i 767 paraqitjeve në klube.

Xavi kishte qenë lojtari me më shumë Barcelona paraqitjet në histori, por Messi do të barazojë dhe shpejt do të kapërcejë atë pikë referimi të vendosur nga ish-mesfushori i Spanjës.

Duke pasur parasysh faktin Los Cules kanë një numër të ndeshjeve të LaLiga Santander, si dhe finalen e Copa del Rey, është mjaft e mundshme që Argjentinasi të shtyjë përtej Xavi në kategorinë e paraqitjeve, edhe nëse ai largohet atëherë në verë.

Do të jetë një rekord tjetër për Messi, pasi ai ka më shumë gola të shënuar në Barcelona historia, fitoret më të ndeshjeve dhe gjithashtu më shumë trofe.

“Ashtë një nder i madh që lojtari më i mirë në histori po tejkalon rekordet e mia,” Xavi shpjegoi.

Barcelona mund të mendojnë vetë me fat që kanë qenë në gjendje të shikojnë Messi dhe Xavi në të njëjtin ekip për vetëm trembë 11 sezone.

Messi debutoi në 16 tetor 2004 kundër Espanyol, ndërsa Xavi ishte një lojtar i ekipit të parë të vendosur në atë moment.

Megjithëse, Xavi parë në atë datë në 2004 nuk ishte Xavi që do të largohej nga Camp Nou për në Katar një dekadë më vonë.

Messi i bërë Xavi më mirë dhe anasjelltas, dhe kjo arriti kulmin në sezonin e famshëm 2011/12, ku Barcelona fitoi katër trofe në një vit kalendarik.

Xavi dhe Messi ishin në kulmin e tyre dhe argjentinasi mori çmimin Topi i Artë, duke shënuar 73 gola në një vit kalendarik.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu