Drejtuesit e Bundesligës, Bayern Munchen humbën ndeshjen e tyre të parë që nga Shtatori të Premten ndërsa hodhën një epërsi prej dy golave ​​për të humbur 3-2 ndaj Borussia Monchengladbach.

Njerëzit e Hansi Flick u habitën nga Hoffenheim katër muaj më parë pasi dyfishi i Andrej Kramaric frymëzoi humbësit në një fitore tronditëse 4-1, por Bayern e kompensoi atë humbje duke filluar një 20-ndeshje të pamposhtur në të gjitha garat.

FBL-GER-BUNDESLIGA-MOENCHENGLADBACH-BAYERN MUNICH
Bayern ishte në një formë të mirë | ROLLI I WOLFGANG / Getty Images

Dukej sikur Bayern do të bënin 21 kur hendbolli i Florian Neuhaus u pa dhe u ndëshkua me një penallti, nga e cila Robert Lewandowski nuk bëri gabim. Top-shënjuesi i Evropës tani ulet në 20 gola nga vetëm 14 ndeshje.

Kohërat e mira vazhduan të rrjedhin ndërsa Bayern i bëri dy në minutën e 26-të me anë të Leon Goretzka, i cili përfundoi një-dy të shkëlqyeshëm me fantastikun Leroy Sane me një goditje nga një distancë e largët për të lehtësuar presionin mbi supet e Bayern.

Sidoqoftë, mund të ketë bërë shumë mirë një punë të tillë pasi ekipi i Flick u ndëshkua shumë shpejt për heqjen e këmbës nga pedali i gazit. Jonas Hofmann u rikthye në zhvillim e sipër menjëherë pas shënimit të gjysmë ore, duke qëlluar në shtëpi për të siguruar që vrapimi i Bayern pa një çarçaf të pastër të shtrihej në dhjetë ndeshje të Bundesliga.

Hofmann rrëmbeu një tjetër në kohën e pjesës së parë, dhe ishte Gladbach që u zhgënjye kur pa gjyqtarin që goditi bilbilin e tij për intervalin pasi mund të kuptonin se Bayerni ishte tronditur.

Çfarëdo që të thoshte Flick gjatë pushimit, padyshim që nuk funksionoi pasi Gladbach ishte përpara vetëm pas katër minutash.

Pasimi i zbutur i Niklas Sule u përgjua nga Hofmann, pushimi nga puna i të cilit lejoi Neuhaus të shlyente gabimin e tij të mëparshëm me një goditje të lavdishme që ndodhej në cepin e sipërm të djathtë të portës së Manuel Neuer.

FBL-GER-BUNDESLIGA-BAYERN MUNICH-BREMEN
Vazhdojnë betejat mbrojtëse të Bayern | LUKAS BARTH / Getty Images

Humbja vazhdon një trend shqetësues për ekipin e Flick, i cili tani ka mbetur prapa në nëntë të fundit Bundesliga lojëra. Ndërsa ata kanë shkuar vetëm për të hedhur pikë në tre prej tyre, është padyshim diçka që shefi do të dëshirojë ta rregullojë.

Bayern mbetet në krye të Bundesligës me 33 pikë, dy pikë përpara RB Leipzig të vendit të dytë. Skuadra e Julian Nagelsmann mund të kalojë në vendin e parë me një fitore ndaj Borussia Dortmund të shtunën.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqni atë nëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu