A mendoni se mund të bëhet ndonjëherë e mërzitshme duke parë ekipin tuaj të fitojë absolutisht gjithçka që mundet?

Ndoshta kjo është një pyetje budalla – në fakt është patjetër një pyetje budallaqe – por nëse është ajo është e mundur, atëherë tifozët e Bayern Munich janë ndoshta atje.

Die Roten kanë avulluar në rrugën e tyre pothuajse në çdo konkurs në të cilin kanë marrë pjesë gjatë 12 muajve të fundit, duke shtuar Bundesliga, të dy kupat e brendshme, Liga e Kampioneve dhe Super Cup në kabinetin e tyre tashmë të shkëlqyeshëm të trofeve.

FBL-QAT-CLUB-WORLD-CUP-BAYERN-TIGRES
Bayern Mynih feston fitoren e tyre | KARIM JAAFAR / Getty Images

Duke mos qenë të kënaqur me transportin e tyre të pabesueshëm, skuadra e Hansi Flick u drejtua për në Doha në fillim të këtij muaji për të marrë pjesë në Kupën Botërore të Klubeve. Në letër dukej një triumf rutinë për kampionët gjermanë – megjithëse realiteti ishte shumë i ndryshëm.

Njerëzit e Flick u detyruan të luanin në sipërfaqe të luajtshme, gjë që e bënte të pamundur çdo sugjerim të një ndeshjeje futbolli. Ndërkohë, skuadra e tyre u godit me një numër goditjesh të mëdha, me Jerome Boateng që humbi finalen për arsye personale dhe Thomas Muller u detyrua të vetë-izolohej pas një testi pozitiv të koronavirusit.

Në të vërtetë, përplasja e tyre me Tigres në finale kishte të gjitha krijimet e një vrasje gjigande – megjithëse Die Roten janë bërë me gjëra shumë më të ashpra se kaq.

Përkundër një përpjekjeje shpirtërore nga kundërshtarët e tyre meksikanë, goditja e 59-të e Benjamin Pavard ishte e mjaftueshme për të siguruar një fitore 1-0 për Bajerni i Mynihut, dhe më pas përfundoi një shtatëpjesë historike.

Hansi Flick
Hansi Flick ka transformuar anën e tij | Alexander Hassenstein / Getty Images

Kur u kurorëzua fitues i Kupës Botërore të Klubeve, Bayern u bë vetëm skuadra e dytë që ka siguruar ekstra – me anën gjithëpërfshirëse të Barcelonës për vitin 2009, e vetmja tjetër që ka shkuar para tyre.

Pep Guardiola u lavdërua gjerësisht pasi kishte siguruar gjashtë trofe në vitin e tij të parë si shef i Barça, megjithëse arritjet e Flick janë pa dyshim edhe më të mëdha.

Bayern ishte një ekip në trazira kur ish-shefi i Hoffenheim mori drejtimin e Niko Kovac në një bazë të përkohshme në 2019, dhe pasi iu dha frenat përgjithmonë më vonë atë vit, ai e kishte shndërruar Die Roten në kampionë të Gjermanisë, Evropës dhe tani botës.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu