Shqiponjat e Kuqe premtojnë të mposhtin rivalët e tyre të cilët fituan këtë ndeshje në shtëpi dhe jashtë sezonin e kaluar

Trajneri i Express FC Wasswa Bbosa i ka kujtuar ekipit të tij që të kujtojë sa i madh është derbi i tyre kundër SC Villa ndërsa të dy gjigantët përballen në një ndeshje të Ugandës Premier League (UPL) të Shtunën.

Me 22 tituj kampionati mes tyre, Red Eagles dhe Jogoos kanë qenë gjithmonë një ndarës i mprehtë në futbollin Ugandan për shumë kohë dhe takimi i fundit që vjen në ditën e ndeshjes pesë i gjen Shqiponjat e Kuqe në ndjekje të një fitoreje të ligës së dytë të sezonit.

Bbosa, i cili ka drejtuar të dy palët, tani u ka thënë lojtarëve të tij që të dinë rëndësinë e ndeshjes dhe premtoi një fitore nga ndeshja që do të luhet në Wankulukuku.

“Ne kemi qenë duke punuar në përfundimin tonë, të cilin unë ndjeva se po mungonte kur vumë kundër Mbarara City,” i tha Bbosa faqja zyrtare e klubit përpara ndeshjes. “Ne e dimë se sa e madhe është një lojë kjo por lojtarët e dinë se synimi është një fitore, por ne e respektojmë Villa sepse ata janë një anë e mirë”.

Nga ana e tij, kapiteni i Express, Enock Walusimbi, i cili po kthehet në skuadër pas një pezullimi në shërbim të tre ndeshjeve për një karton të kuq të drejtë që mori kundër Onduparaka FC, mendon se ata kanë atë që duhet për të fituar derbin.

“Jam i lumtur që jam kthyer nga pezullimi, ekipi është stërvitur mirë dhe ka punuar në gabimet e tyre,” tha Walusimbi për faqen e klubit.

“Konkurrenca për atë që fillon është e shëndetshme dhe këdo që do të zgjedhë trajneri do të ketë një objektiv për të fituar ndeshjen.”

12 takimet e fundit midis dy palëve kanë parë Express të fitojë tre herë, ndërsa Villa ka arritur gjashtë fitore me tre barazime mes tyre.

Express FC janë të pamposhtur këtë sezon duke menaxhuar pesë pikë nga nëntë të mundshme në tre ndeshjet e zhvilluara deri më tani, por duhet të jenë të kujdesshëm ndaj Villa, i cili fitoi këtë ndeshje në shtëpi dhe jashtë sezonin e kaluar.

Pavarësisht se Walusimbi u kthye për të rritur Red Eagles, mesfushori Ibrahim Kayiwa nuk është në dispozicion për shkak të një dëmtimi në kyçin e këmbës, sulmuesi Kiragga Mustafa do të humbasë për shkak të një ITC të vonuar, Kakooza Mahad Yaya tashmë është përjashtuar për shkak të një dëmtimi në gju ndërsa Musiige Charles do përballen me një provë të vonë fitnesi me dëmtimin e tij të muskujve.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu