Tekniku veteran mbetet i sigurt për marrjen e tre pikëve të tjera kur ata luajnë në shtëpi në një ndeshje të ligës të Premten

Traineri i Express FC, Wasswa Bbosa ka veçuar mentalitetin e lojtarëve të tij si arsyen që ata kanë një shans për të mposhtur Busoga United në një ndeshje të Ugandës në Premier League të Premten.

Red Eagles i pamposhtur do të presë Busoga në stadiumin Muteesa II Wankulukuku që kërkon të heqë kampionët Vipers SC nga maja e tabelës së ligës me 16 skuadra.

Dhe përpara ndeshjes, trajneri Bbosa ka ruajtur gatishmërinë e tyre për të bërë punën për shkak të mentalitetit të fortë të lojtarëve në kampionat deri më tani dhe dëshirës së tyre për të vazhduar të fitojnë ndeshjet e tyre, veçanërisht kur luajnë në shtëpi.

“Gjëja më e rëndësishme është mentaliteti i lojtarëve, ata e dinë që ne duhet të vazhdojmë të fitojmë sidomos në shtëpi dhe unë mund t’ju them se nivelet e përqendrimit janë shumë të larta”, tha Bbosa për faqja zyrtare e klubit përpara ndeshjes.

“Ne u përpoqëm të krijonim shumë raste në ndeshjen tonë të fundit jashtë [vs Kitara FC] por lartësia [Kavumba Recreation] nuk i bëri gjërat më mirë, sipërfaqja ishte me gunga dhe ishte e vështirë për djemtë të shndërronin shanset, por mendoj se është ndryshe kësaj here, ne jemi në shtëpi dhe do të përpiqemi të shndërrojmë sa më shumë shanse. “

Kapiteni i Express, Enock Walusimbi u bëri jehonë ndjenjave të trajnerit Bbosa duke thënë: “Fitorja jonë e fundit [away to Kitara] ishte e vështirë por ne mësuam mësimet tona dhe jam i sigurt që djemtë i kanë korrigjuar gabimet në trajnim.

“Ne kemi mentalitetin e duhur për të vazhduar të fitojmë ndeshjet dhe do ta bëjmë.”

Shqiponjat e Kuqe kanë mbledhur shtatë fitore (tre në shtëpi dhe katër jashtë) nga 11 ndeshje, duke i bërë ata një nga vetëm dy klube që qëndrojnë të pamposhtur në kampionat.

Ekipi është rritur me kthimin e anësorit Godfrey Lwesibawa i cili ka shërbyer pezullimin e tij për grumbullimin e kartonëve të verdhë dhe humbi ndeshjen e Kitara ndërsa sulmuesi George Senkaaba do të humbasë përplasjen pasi u përjashtua për gjashtë javë.

Senkabba mori lot të shumëfishtë të pjesshëm të tendinës së tij të Akilit në ditën e ndeshjes 11 larg Kitara.

Express është përballur me Busoga United tre herë, vizitorët kanë fituar dy fitore krahasuar me atë të vendasve, por vlen të përmendet se Busoga janë pa fitore në gjashtë daljet e tyre të fundit, duke menaxhuar katër barazime dhe dy humbje.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu