CR Belouizdad 6-0 Gor Mahia: K’Ogalo shpartallua në Algjeri

Gor Mahiashanset për të arritur në fazat e grupeve të Caf Liga e Kampioneve janë po aq të mirë sa pësuan një humbje të rëndë 6-0 kundër CR Belouizdad në ndeshjen e parë të ndeshjes së raundit të dytë paraprak të luajtur në Stade du 5 Juillet 1962 të Shtunën në mbrëmje.

Great Chabab shënoi golat e tyre përmes Amir Sayoud, i cili shënoi një hat-trick, Hamza Bellahouel, Larbi Tabti dhe Maecky Ngombo gjatë një shfaqjeje tërësisht të njëanshme.

K’Ogalo hyri në ndeshje pa shërbimet e kapitenit të tyre me ndikim Kenneth Muguna, mesfushorit Bernard Ondiek dhe Nicholas Kipkirui. Dy të parët ishin lëndime infermierore ndërsa ish-njeriu i Zoo FC kishte probleme familjare.

U deshën mikpritësve vetëm shtatë minuta për ta futur topin në rrjetë. Geoffrey Ochieng ‘pranoi një goditje të lirë në një zonë të mirë, duke i dhënë një mundësi Algjerianëve për të sjellë topin në zonën e rrezikut.

Pozicionimi i dobët nga portieri Gad Mathews e lejoi Sayoud të thyejë bllokimin.

Mikpritësit dukeshin të uritur dhe në kërkim të më shumë golave, ndërsa K’Ogalo dukej si një ekip i divizionit më të ulët që luante kundër më të mirëve në kontinent.

Në minutën e 12-të, kampionët Kenyan u mundën në një kundërsulm të shpejtë. Topi u kalua te Marcellin Koukpo i cili e çoi topin në drejtim të përparimit të Bellahouel, i cili e goditi topin siç duhej përtej Mathews.

Ishte duke u bërë më keq për Afrikën Lindore dhe në minutën e 18-të, Joachim Oluoch pranoi një penallti pasi rrëzoi një kundërshtar në zonën e rrezikut. Sayoud u ngrit për këtë rast, duke e dërguar portierin në mënyrën e gabuar për të kompletuar mbajtësin e tij.

Afrikanët e Veriut shfrytëzuan mbrojtësit e K’Ogalo pa pushim, megjithëse ndërsa të tjerë si Philemon Otieno, Michael Apudo dhe Oluoch u shfaqën jashtë thellësisë së tyre, Charles Momanyi bëri një ndryshim të fortë në pjesën e pasme, duke siguruar që vizitorët të mos humbnin me një diferencë më e madhe

Apudo ishte fajtor për golin e katërt të shënuar në minutën e 43-të. Ai u përpoq të ishte shumë i zgjuar me topin në zonën e rrezikut ndërsa u përpoq të driblonte pranë lojtarëve të CR Belouizdad.

Ai u zhvendos përfundimisht dhe pas një përplasjeje në zonën e rrezikut, topi përfundimisht ra te Tabti i cili përfundoi prerazi.

K’Ogalo duhet të ketë festuar në heshtje kur fishkëllimi i pjesës së parë erdhi në shpëtimin e tyre, dhe arriti goditjen e parë në portë në minutën e 52 kur goditja me kokë e Jules Ulimwengu u pretendua nga portieri i nikoqirëve.

Një minutë më vonë, Chabab i Madh shënoi të pestin kur K’Ogalo nuk arriti të gjurmonte një vrapim të shkëlqyeshëm nga Sayoud, i cili nisi një lëvizje dhe e vazhdoi atë pas një ndërveprimi të shkëlqyeshëm për të përfunduar hat-trikun e tij.

Afrikanët e Veriut shënuan golin e tyre të gjashtë në minutën e 67-të; Ngombo goditi në një rrjetë të zbrazët pasi zëvendësuesi Kelvin Wesonga kishte humbur në numrin e tij të kundërt dhe Belouizdad kishte përfituar nga gabimi.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu