Një breshëri e fundit e pabesueshme e Christian Benteke vodhi të tre pikët nga Brighton, i cili dominoi plotësisht lojën, në përplasjen e tyre të ndeshjes së së hënës mbrëma.

Goli i parë i Joel Veltman në Brighton në pjesën e dytë kishte anuluar përpjekjen e guximshme të pirouette të Jean-Philippe Mateta, para se sulmuesi belg të prodhonte një moment magjie në minutën e 95-të.

Mikpritësit kishin një kontroll të fortë të lojës gjatë gjithë natës, por u detyruan të paguanin për dy mundësitë e shënimit të golave ​​që pranuan.

Një fillim i ngadaltë u theksua vetëm nga një gjysmë shans në 19 minuta. Mbrojtësi i Brighton, Veltman, mundësoi një krosim të ulët, përtej arritjes së Neal Maupay, i cili në vend që të shënonte, bëri një goditje ajri.

Pulëbardhat dominoi zotërimin që herët, por ishte Palace ai që do të godiste gjakun e parë, shumë kundër rrjedhës së lojës.

Një punë e mrekullueshme nga Jordan Ayew e pa atë që tejkalonte dy mbrojtës në krah përpara se të gjente Mateta në kuti i cili e ktheu trupin e tij për ta kthyer shpinën topin pas Robert Sanchez në 28 minuta. Ky ishte goli i parë i 23-vjeçarit në futbollin anglez.

Jean-Philippe Mateta

Ky ishte gjithashtu goli i parë që Brighton pësoi në shtëpi në Premier League në 344 minuta, ndërsa ishte hera e parë në dy vjet që Palace kishte gjetur rrjetën kur Wilfred Zaha – i cili humbi ndeshjen përmes dëmtimit – nuk po luante .

Goli e shtyu Pallatin të shtrëngohej në pjesën e pasme me Brighton që rifilloi zotërimin e pjesës së luanit.

Veltman bëri një përpjekje pak larg nga 20 jardë në 39 minuta para se Lewis Dunk të mundësonte një portë me kokë në majë të pjesës së parë, por kujdestari i Pallatit Vicente Guita u sigurua që skuadra e tij të mos pranonte në 45 minutat e para duke kapur mbrojtësin përpjekje

Danny Welbeck hyri në pjesën e parë për Brighton dhe shpërtheu nga blloku.

Brenda sekondave të rifillimit, ish-përfaqësuesi i Anglisë bëri një gjuajtje fare larg, duke dërguar një paralajmërim të ashpër për kundërshtarët e tij.

30-vjeçari luajti një pjesë në barazimin e skuadrës së tij gjithashtu. Përpjekja e Pascal Gross për një distancë të gjatë i ra sulmuesit, duke detyruar një mbrojtës që të nxirrte topin nga goditja e tij, por drejtpërdrejt te Veltman i cili nuk bëri asnjë gabim brenda zonës në 55 minuta.

Sapo kaloi ora, mbrojtja e Pallatit ishte përsëri në gjashtë e shtatë. Të shtënat nga Welbeck, Alexis Mac Allister dhe Leandro Trossard duhej të ndaleshin rresht në pak sekonda nga Guita atletik, i cili u mbajt në majë të këmbëve për pjesën tjetër të lojës.


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Cahill ndryshimi

Welbeck ishte përsëri në qendër të aksionit vetëm pak çaste më vonë, Gary Cahill pasi e kishte hedhur trupin e tij në vijën e goditjes së tij të fuqishme këtë herë.

Ish-lojtari i Chelsea do të ishte vendimtar në marrjen e fitores nga Palace. Pallati po mbështeteshin në gjysmën e tyre, duke mos qenë në gjendje të gjenin një dalje në asnjë moment gjatë periudhës së dytë.

Adam Lallana duhet të kishte bërë që ata të paguanin, por humbi një shans të lavdishëm për të çuar ekipin e tij në epërsi në 75 minuta kur shuajti një mundësi të shkëlqyer mbi bar nga 14 jardë larg.

Cahill bëri atë që duhej të ishte një bllok fitues i ndeshjeve në thëngjijtë që vdisnin kur ai u hodh përpara para zëvendësuesit Përpjekja e Alireza Jahanbakhsh për lidhjen neto.

Momenti i lojës, dhe ndoshta i Palace 2021 deri më tani, hyri thellë në ndalesë. Ayew prodhoi disa gishtërinjëza në krahë edhe një herë para se të kalonte në kutinë.

Ajo nuk u mor me të drejtë dhe ra në dorë të Benteke i cili përplasi topin në shtëpi në pjesën e prapme të rrjetës për të fundosur zemrat e Brighton dhe për të dërguar stolin e Pallatit të Palmit.

Vizitorët ngjiten në vendin e 13-të me tre pikë ndërsa Brighton qëndron i 16-ti dhe vetëm katër pikë larg zonës së rënies.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu