Fillimi i mjerë i Gunners për sezonin vazhdoi në Goodison Park, por numri 1 i tyre këmbëngul se lojtarët treguan një gatishmëri për të luftuar dhe përmirësuar

Portieri i Arsenalit Bernd Leno ka bërë thirrje për unitet nën drejtimin e shefit të zënë në luftë Mikel Arteta pas humbjes së së Shtunës 2-1 në Everton.

Vrapimi pa fitore i Gunners në Premier League u shtri në shtatë ndeshje falë goditjes me kokë të Yerry Mina dhe një autogol të Rob Holding, në të dy anët e penalltisë së Nicolas Pepe.

14 pikë të Arsenalit nga 14 ndeshjet e para të sezonit është kthimi i tyre më i keq që nga viti 1974-75, ndërsa ata nuk kanë shënuar nga loja e hapur në asnjë nga pesë ndeshjet e tyre të kaluara në fluturimin e lartë.

Me ekipin e tij vetëm katër pikë mbi zonën e rënies dhe 10 larg katër të parëve, presioni po rritet tek menaxheri Arteta përpara dy ndeshjeve të mëdha javën e ardhshme – një çerekfinale e Kupës EFL me Manchester City të martën dhe një ndeshje kampionati në shtëpi në Chelsea me 26 Dhjetor.

Leno pranoi që skuadra po dëmton por thotë se performanca e pjesës së dytë në Goodison Park dëshmoi se ata janë të gatshëm të luftojnë për ta kthyer situatën e tyre.

“Sigurisht, ka një zhgënjim të madh, dhemb shumë”, tha ai për mediat e Arsenalit.

“Nuk është koha të ndiejmë keqardhje për veten tonë. Ne duhet të qëndrojmë së bashku, duhet të qëndrojmë pozitivë dhe kjo është mënyra e vetme sepse të martën kemi një lojë tjetër të madhe. Duhet të fitojmë ndeshje për të dalë nga kjo situatë dhe përsëri një gjendje pozitive.

“Unë mendoj se goli i dytë ishte ndoshta çelësi sepse, kur pranon një gol menjëherë para pjesës së parë, është gjithmonë shumë e vështirë, veçanërisht në situatën tonë. Unë mendoj se në pjesën e dytë kemi treguar gjuhë të mirë të trupit, qëndrim të mirë, kështu që ju mund ta shohim se kjo skuadër është gjallë dhe ne duam ta kthejmë situatën.

“Tani besimi nuk është në nivelin e lartë, por e vetmja gjë që mund të thuhet është që ne të qëndrojmë së bashku dhe të dalim nga kjo situatë.

“Shumë gjëra po shkojnë keq për ne, por ne nuk kemi kohë të ndiejmë keqardhje për veten tonë, ne duhet të luftojmë për çdo top, për bashkëlojtarët tanë.”

Arteta gjithashtu mbështeti lojtarët e tij duke thënë se ata janë “ende duke luftuar” pavarësisht nga vrapimi i tyre i mjerë.

Ai tha: “Pa pranuar shumë, ne e humbëm ndeshjen në dy momente kyçe. Ne reaguam me të vërtetë mirë. Ne e dominuam lojën. Ne krijuam mjaft shanse të paktën për të mos humbur. Ne goditëm shiritin. Nuk kemi fat.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu