Marcelo Bielsa vlerësoi luftën që Leeds tregoi kundër Arsenalit, por pranoi se ata kanë ende një rrugë për të bërë për të ndeshur ekipet më të mira.

Leeds zbritën 3-0 poshtë në gjysmën e parë të udhëtimit të tyre për t’u ndeshur me Arsenalin dhe pësuan përsëri menjëherë pas gjysmës së kohës.

Papritur, ata luftuan përsëri në lojë, duke tërhequr dy gola prapa. Sidoqoftë, ky ishte fundi i rikthimit të tyre; ata humbën 4-2.

Rezultati nënkupton kalimin e Leeds të Arsenalit në pjesën e sipërme të tabelës. Sidoqoftë, momentet kryesore mund të kishin çuar në një rezultat tjetër, besoi Bielsa.

Në përgjithësi, megjithatë, ai ishte i kënaqur që ata kishin konkurruar mirë kundër një skuadre të lartë, jo për herë të parë këtë sezon – edhe nëse ende nuk janë në nivelin e tyre.

I tha ai Sky Sports: “Dy gjysma ishin shumë të ndryshme. Bujar i [Mateusz] Klich për të luajtur sot – ai nuk ishte në 100%.

“Në pjesën e dytë kemi filluar më mirë, por kemi pranuar një gol tjetër. Ne luftuam shumë për t’u rikthyer në lojë.

“Ne mund të kishim golin e parë dhe kjo mund ta bënte fundin e lojës ndryshe.

“Pascal Struijk luajti mirë. [Luke] Ayling luajti mirë, veçanërisht në pjesën e dytë. Dhe [Jamie] Shackleton prodhoi një ekran të mjaftueshëm në pozicionin e mbrojtjes.

“Ne nuk kemi arritur ta shkurtojmë distancën te skuadrat më të rëndësishme në Premier League. Duhet të kemi parasysh që kemi tërhequr kundër [Manchester] City, Arsenal dhe u kthyen kundër Liverpool disa herë. ”

Leeds nuk mund të shmangte kërcënimet e Arsenalit

Në një intervistë të veçantë me BBC Sport, Bielsa pranoi që Leeds e dinte se çfarë kërcënimesh paraqiste Arsenali – por ende nuk ishin në gjendje t’i parandalonin ato.

Ai shtoi: “Në pjesën e parë ne duhet t’i kishim parandaluar ata duke shënuar tre gola. Nëse do të ishim më të organizuar në posedim, mund të kishim një rezultat tjetër.

“Në pjesën e dytë ne e shkurtuam diferencën me dy gola, por pësuam golin e katërt dhe kishim mundësi të shënonim të tretin, që do të thotë se përfundimi i lojës mund të ishte ndryshe.


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


“Ne nuk mund të bënim presion në ndërtimin e tyre dhe nuk mund të shmangnim presionin e tyre kur po përpiqeshim të ndërtonim nga mbrapa. Ju mund ta shihni qartë se menaxheri kundërshtar përgatiti lojën më mirë sesa unë.

“Ne e dinim se çfarë duhet të shmangnim në mënyrë që ata të mos e qarkullonin topin aq rehat dhe të përgatiteshin për ta bërë atë, por nuk mund ta shmangnin atë. Ne nuk kemi arritur ta sjellim topin nga gjysma jonë në gjysmën e tyre.

“Kishte tre veprime që mund të kishin merituar një gol dhe kur ndryshimi është vetëm një gol, gjithçka është e mundur. Gjithsesi ne nuk arritëm të shënonim golin e tretë dhe ky opsion u humb. ”

LEXO MË SHUMË: Arteta shpjegon se si Leeds e bëri jetën ‘kaq të vështirë’ për Arsenalin

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu