KLAXON I METUAR: Kampionët janë jashtë!

Rightshtë e drejtë, ne jemi vetëm në raundin e katërt të FA Cup, dhe ne tashmë kemi përshëndetur ekipin më të mirë në edicionin e sezonit të kaluar të këtij turneu të madh.

Unë të dua Lajm GIF nga Chippy the Dog - Gjeni dhe Ndani në GIPHY

Po, Kupa e FA, ne të duam, ti gjë e veçantë.

Pra, çfarë është fjala në rrugë nga aksioni i së shtunës në raundin e katërt të këtij konkursi të lavdishëm? Shtrëngohuni, njerëz – është koha e përmbledhjes.

Ne fillojmë me largimin e kampionëve tanë. Arsenal, fituesit e Kupës FA të vitit 2020, të cilët u nokautuan të Shtunën pasdite, duke humbur 1-0 te Southampton në Shën Marinë. Momenti vendimtar i lojës arriti në 24 minuta, kur qendërmbrojtësi Gabriel ktheu krosimin e Kyle Walker-Peters në rrjetën e tij me një çizme të zgjatur.

Topçinjtë nuk mund të merrnin një përgjigje për përpjekjen e nikoqirëve dhe u detyruan të ktheheshin në Londër me mbrojtjen e tyre të trofeve të lodhur.

Në fakt, Arsenali ishte skuadra e vetme e Premier League që doli nga FA Cup të Shtunën. Londinezët Lindorë West Ham United kaloi në raundin e pestë, duke mundur Doncaster Rovers 4-0 me lehtësi të plotë.

Pablo Fornals hapi rezultatin vetëm pas dy minutash, duke çuar vendin në mënyrë të qetë nga një krosim i Ryan Fredericks. Andriy Yarmolenko dyfishoi rezultatin menjëherë pas gjysmës së orës, duke shuar topin mbi portierin që sulmonte nga një Said Benrahma përmes topit.

Një autogol i Andy Butler dhe një goditje e Oladapo Afolayan rrumbullakosën rezultatin në pjesën e dytë, duke parë West Ham në mënyrë të sigurt në raundin tjetër.

Diku tjetër, Brighton gjithashtu siguruan përparimin e tyre në raundin e pestë, duke mundur Blackpool 2-1 në Amex. Përzgjedhja e golave ​​u shënua nga mesfushori Yves Bissouma, i cili goditi një nga goditjet më të ëmbla që do të shihni ose dëgjoni ndonjëherë në këndin e sipërm nga të gjitha 30 oborret.

Gary Madine i Blackpool barazoi në kohën e pjesës së parë, por Steven Alzate rivendosi rezultatin Pulëbardha epërsi në minutën e 58, duke devijuar goditjen e Alexis Mac Allister në këndin e largët.

Sheffield United shijoi ca kohë larg Premier League të Shtunën, duke kaluar të kaluarën Plymouth Argyle me një 2-1 fitoni në Bramall Lane. Chris Basham u drejtua për në shtëpi për të kapërcyer bllokimin dhe për të shkatërruar një bukuroshe Blades lëvizje, para se Billy Sharp të shtonte një të dytë dy minuta në pjesën e dytë.

Panutche Camara përgjysmoi deficitin e Plymouth me 15 minuta lojë, por njerëzit e Chris Wilder u mbajtën të rezervonin vendin e tyre në raundin tjetër.

Të shtunën ishin tre përplasje në të gjithë kampionatin, me tronditjen më të madhe në Oakwell. Barnsley u kthye nga disa rezultate të dobëta për të mposhtur liderët e ligës Norwich City 1-0 falë një përfundimi në pjesën e dytë nga Callum Styles.

Swansea City vendos Nottingham Forest në shpatë gjatë betejës së tyre në Uells, duke goditur me çekan pemët e ndërlikuara 5-1 për të vendosur emrin e tyre në kapelë për raundin e pestë. Liam Cullen u dha Swans epërsinë në shtatë minuta, dhe Matt Grimes vuri nikoqirët në kontrollin e pjesës së dytë.

Forest ktheu rrugën e tyre në lojë përmes Anthony Knockaert, por një penallti e Grimes, një gol i dytë për Cullen dhe një përpjekje e vonë e Oliver Cooper shpërtheu vizitorët e tyre në një stil të shkëlqyeshëm.

Dhe Millwall u goditën në The Den nga Qyteti i Bristolit, i cili mbaroi 3-0 fituesit mbi Luanët. Famara Diedhiou hapi llogarinë e vizitorëve në 22 minuta, para se Nahki Wells të vriste lojën pak para orës. Antoine Semenyo shtoi qershinë në tortë për Robins, duke hedhur nikoqirët e tyre në raundin e katërt.

Rezultatet

Barnsley 1-0 Qyteti Norwich
Brighton 2-1 Blackpool
Millwall 0-3 Qyteti i Bristolit
Sheffield United 2-1 Plymouth
Southampton 1-0 Arsenal
Swansea City 5-1 Nottingham Forest
West Ham 4-0 Doncaster Rovers

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu