Pavarësisht se kanë shpenzuar pothuajse çdo para të mbetur në botë për opsionet e tyre aktuale të qendërmbrojtësit, Manchester United është në kërkim të një mbrojtësi të ri dhe mund të bëjë ende me rritjen e një nënshkrimi tjetër.

Victor Lindelof nuk është zhvilluar aq sa pritej kur u nënshkrua për pak më shumë se 30 milion £ në 2017 dhe ndërsa Eric Bailly është dukur si njeriu për partnerin Harry Maguire kur është në gjendje të mirë, United vështirë se ka korrur përfitimet nga shpenzimi i 30 milion £ për ta nënshkruar atë 2016

Sa për Harry Maguire, lojtari polarizues i Anglisë ndan mendimet pothuajse kudo. Por duke marrë parasysh që United paguan një rekord botëror 80 milion £ për shërbimet e tij, ai po qëndron pranë nëse tifozët e duan apo jo, që do të thotë që një mbrojtës i ri duhet të hyjë për ta partnerizuar atë.

TOPSHOT-FBL-ENG-PR-MAN UTD-ASTON VILLA
Çështjet e fitnesit të Bailly kanë pllakosur kohën e tij në Manchester | CARL RECINE / Getty Images

Skuadra e Ole Gunnar Solskjaer ngadalë po përmirësohet me kalimin e kohës dhe po zhvillohet në një ekip të qëndrueshëm me drejtim për herë të parë në vite. Ndërsa vera ka të ngjarë të përfshijë ndjekjen e më shumë opsioneve sulmuese, një mbrojtës tjetër qendror është i nevojshëm për të vazhduar transformimin e United. Nënshkrimi i atij mbrojtësi në afatin kalimtar të janarit do të ndihmonte shumë në lehtësimin e stresit në verë dhe sigurimin që ata të marrin më të mirën nga kushdo që nënshkrimi mund të jetë në planin afatgjatë.

Përkundër përpjekjeve të Jose Mourinho dhe tani Solskjaer, Të bashkuarOpsionet aktuale mbrojtëse thjesht nuk po e shkurtojnë atë. Rekordi i lëndimit të Eric Bailly është për të ardhur keq, por jo diçka që Djajtë e Kuq mund të lejojnë të humbasin kohë për më shumë ndërsa skuadra vazhdon të përparojë.

United pranoi 36 Premier League gola në total gjatë fushatës 2019/20, por tashmë kanë hyrë në 24 këtë sezon dhe ende nuk kanë arritur gjysmën e pikës.

Lindelof nuk ka arritur të përmirësojë aspektet kryesore të lojës së tij si aftësia ajrore dhe leximi i lojës. Ndërsa kalimi i tij është një forcë, ai shpesh është tërhequr dhe në moshën 26 vjeç, United duhet të ketë përparësi një kandidat me një dritare më të madhe zhvillimi ose dikë që është tashmë në nivelin e kërkuar.

Viktor Lindelof
Lëndimi ka prishur sezonin e Lindelof | Pishinë / Getty Images

Me Bailly dhe Lindelof që nuk janë në detyrë, ajo lë Axel Tuanzebe, Phil Jones dhe Marcos Rojo në kapelë. Juria mbetet jashtë Tuanzebe i cili – ngjashëm si Bailly – lufton për të ruajtur palestrën, dhe sa më pak të thuhet për Jones dhe Rojo aq më mirë. Me kaq shumë opsione mbrojtëse, por jo të përshtatshme për këtë punë, ka mjaft që United të shesë për të financuar një lëvizje të Janarit për një qendër të ri mbrojtës.

Një pjesë e problemit që ekziston ende midis skuadrës së Solskjaer është sasia e drurit të ngordhur që mbetet. Ai ka qenë njeriu më i suksesshëm që nga Sir Alex Ferguson në pastrimin e tij, por ka ende një rrugë për të bërë. Nëse United mund të angazhohet për të zhvendosur disa lojtarë më shumë në dritaren e janarit, ka mundësi për të sjellë një lojtar të ri para verës, i cili mund të përfitojë vetëm nga skuadra që ecën përpara.

Vendimi i tyre për të tërhequr këmbëzën në Bruno Fernandes në janar 2020 shërben si dëshmi e kësaj. Ndërsa shumë janë të shpejtë për të dyshuar në nënshkrimet e janarit, ndikimi i Fernandes në skuadrën e United ka qenë si askush tjetër, sepse ata ishin kaq të dëshpëruar për një rrugë krijuese. Nënshkrimi i një mbrojtësi në janar 2021 do të sillte rezultate të ngjashme; u jep atyre gjysmën e dytë të sezonit për t’u kapur me lojën angleze dhe i siguron skuadrës një nxitje, por gjithashtu u garanton atyre një para-sezon të plotë me skuadrën dhe në thelb i përgatit ata për sezonin pasardhës shumë më parë.

Bruno Fernandes
Man Utd duhet të shikojë ndikimin e ardhjes së Bruno Fernandes në janar dhe të veprojë përsëri | Pishinë / Getty Images

Bërja e disa bizneseve më shpejt sesa më vonë gjithashtu shkurton listën e blerjeve. Nuk është sekret që Djajtë e Kuq pritet të ndjekin disa marrëveshje të mëdha gjatë verës, qoftë ky ringjallja e interesit për Jadon Sancho ose Jack Grealish, ose lëvizja për një sulmues dhe një mesfushor mbrojtës. Një mbrojtës qendror është ende në atë listë, megjithatë, që do të thotë nëse ata mund të marrin një të tillë tani, kjo u jep atyre më shumë mundësi për të ulur objektivat në verë.

Pavarësisht nëse do të jetë një veteran tjetër me një CV që shpërthen në tegela si Edinson Cavani ose një talent i ri me një të ardhme të ndritur, një mbrojtës i ri qendror është i nevojshëm në Teatrin e rendrrave në mënyrë që të bëjë mirë në hapat përpara dhe të nxjerrë më të mirën nga Harry Maguire.

Nëse United mund ta marrë atë kandidat përpara afatit të transferimit të janarit, është një hap tjetër drejt ekuilibrimit të një skuadre tashmë të talentuar.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu