Reprezentuesi nigerian hapi llogarinë e tij për Toffees në kampionatin anglez këtë sezon pas një kombinimi të shkëlqyeshëm me 27-vjeçarin

Everton menaxheri Carlo Ancelotti ka shprehur kënaqësinë e tij me partneritetin produktiv midis Alex Iwobi dhe Lucas Digne në fitoren e tyre të Ligës Premier 2-1 ndaj Wolverhampton Wanderers të martën.

Nigeria ndërkombëtari ka dhënë shfaqje tërheqëse për veshjen Goodison Park kohët e fundit dhe kundër Wolves, ai shënoi golin e tij të parë në ligë të sezonit.

Sulmuesi 24-vjeçar hapi rezultatin vetëm gjashtë minuta pas takimit pas një kombinimi të mirë me Digne për t’i dhënë fund një thatësire me 15 ndeshje në divizion.

Ruben Neves më pas barazoi për Toffees para se Michael Keane të shënonte golin e fitores së ndeshjes Everton arriti fitoren e dytë radhazi.

Ancelotti është i kënaqur me paraqitjet e ekipit të tij dhe vlerësoi partneritetin midis yllit të Super Eagles dhe 27-vjeçarit.

“Ne kishim një qasje tjetër pa Richarlison dhe Calvert-Lewin. Ne luajtëm më shumë për të sulmuar krahët me Iwobi dhe Digne dhe funksionoi mirë sepse goli i parë ishte një kombinim fantastik,” tha Ancelotti për BBC Sport.

“Michael Keane është i pabesueshëm me kokën e tij. Qëllimi i tij na ndihmoi të qëndrojmë në një pozitë të mirë në tabelë.”

Iwobi tani ka shënuar dy gola dhe ka dhënë tre asistime në 19 paraqitje në të gjitha garat këtë sezon për të ndihmuar Everton të kalojë në vendin e katërt në tryezën e Premier League.

Sulmuesi ka marrë në mediat sociale për të shprehur gëzimin e tij me shfaqjet mbresëlënëse të veshjes Goodison Park.

Everton gjithashtu ka festuar paraqitjen mbresëlënëse të Nigerisë kundër burrave të Nuno Espirito Santo.

Iwobi u bashkua me Toffees në verën e 2019 pasi u largua nga klubi i tij i djalërisë Arsenal, ku ai filloi karrierën e tij.

Anësori i gjithanshëm ka bërë më shumë se 40 paraqitje në të gjitha garat për Everton dhe pritet të vazhdojë formën e tij të shkëlqyeshme kundër Aston Villa me 17 janar.

Iwobi mbetet një anëtar kryesor i ekipit kombëtar të Nigerisë dhe u paraqit dukshëm në 2022 e tyre të fundit Kupa e Kombeve të Afrikës kualifikuesit në nëntor.

Ai ka 44 ndeshje për Super Eagles që kur u dorëzua debutimin e tij kundër Republikës Demokratike të Kongos në 2015.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu