Newcastle vazhdon të mbikëqyrë mbrojtësin mbrojtës të Manchester United, Brandon Williams pasi nënshkrimet e huazimit mund të jenë opsionet më të mira për Magpies në afatin kalimtar të janarit.

Newcastle investoi 35 milion £ në nënshkrimet e ekipit të parë Callum Wilson dhe Jamal Lewis gjatë verës, por klubi pritet të kursejë fonde deri në fund të sezonit në vend që të shpenzonte tani.

Steve Bruce
Steve Bruce do të donte buxhetet e Everton ose Aston Villa | Sebastian Frej / MB Media / Getty Images

Menaxheri Steve Bruce është ankuar që Newcastle nuk janë në të njëjtën pozitë financiare si klubet si Everton dhe Aston Villa. Ky i fundit shpenzoi më shumë se 70 milion in gjatë verës për lojtarë si Ollie Watkins, Emiliano Martinez dhe Matty Cash dhe kanë ngritur tabelën e kampionatit.

“Unë mund ta kuptoj zhgënjimin, por ne jemi aty ku jemi,” citohet të ketë thënë Bruce nga Kujdestar.

“Ne të gjithë do të donim të kishim atë që Everton ka qenë në gjendje të bëjë gjatë dy ose tre viteve të fundit dhe sigurisht, që kur u largova nga Aston Villa, fuqia shpenzuese që i shtyu ata në kampionat. Ne do të dëshironim ta bënim atë, por fatkeqësisht jemi këtu ku jemi në këtë moment të veçantë. ”

Kronikë shkruan se ndërsa një buxhet i mesit të sezonit mund të vihet në dispozicion, ka më shumë të ngjarë që klubi do të kërkojë në tregun e huave sesa për marrëveshje të përhershme.

Brandon Williams
Newcastle do të ketë një buxhet më të madh veror nëse nuk shpenzon tani | Robin Jones / Getty Images

Ashtu siç qëndron, Newcastle janë shtatë pikë larg zonës së rënies dhe ndjesia brenda klubit është se skuadra aktuale është mjaft e aftë pa shtesa të mëdha, që do të thotë se paratë e pashpenzuara të janarit mund të përdoren për të rritur buxhetin e verës tjetër në vend.

Interesi për Williams ka qenë përfolur që nga fillimi i dhjetorit dhe është përsëritur edhe një herë në raportin e Kronikës se 20-vjeçari përmban një listë të synimeve të mundshme të kredisë.

Williams ka duruar një sezon të dytë sfidues në Manchester United ekipi i parë dhe ka parë që konkurrenca për vendet në krahun e majtë të rritet ndjeshëm pas ardhjes së Alex Telles në tetor. Ai është mjaft i shkathët sa mund të luajë edhe në të djathtë, por Aaron Wan-Bissaka është një startues automatik kur është i aftë dhe menaxheri Ole Gunnar Solskjaer ka treguar në dy ndeshjet e fundit se është i gatshëm të përdorë qendërmbrojtësit në atë rol nëse ai duhet të.

Brandon Williams
Williams ka luftuar për kohën e lojës në 2020/21 | Charlotte Tattersall / Getty Images

Më parë është raportuar se klubi Old Trafford nuk po kërkon të shesë Williams mes thashethemeve se Bayer Leverkusen janë të interesuar në një marrëveshje të përhershme, kështu që një hua mund të jetë më tërheqëse.

Southampton është një tjetër klub të lidhura fort me Williams.

Për më shumë nga Jamie Spencer, ndiqni atë në Cicëroj dhe Facebook!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu