Hapni kabinetin ‘Puskas Award Contenders’ dhe pop ‘Elisha Sam of Notts County’ atje, sepse sapo kemi qenë dëshmitarë të një prej qëllimeve më të mira që ka të ngjarë të shohim këtë vit.

Trofeu i FA nuk është tradicionalisht shtëpia e goditjeve të mrekullive të gabuara dhe golave ​​të denjë për fituesit e Topit të Artë, por e Shtuna 27 Shkurt 2021 theu formën.

Will Arnett Magic GIF - Gjeni dhe Ndani në GIPHY

Yjet u rreshtuan në këtë ditë në dukje të zakonshme në Nottingham, dhe gjithçka ra në vend të përkryer për të krijuar një moment gjenialiteti të pastër, të ngjashëm me të cilin qyteti nuk i ka parë për vite me radhë. Por si zbritën saktësisht të gjitha?

90 minuta është gati për të prishur këtë synim të vitit pretendent për kënaqësinë tuaj.

Shtë një e shtunë pasdite, dhe Notts County po pret Oxford City në FA Trofe. Asgjë për të parë këtu, lëviz së bashku! Vetëm, ka diçka në ajër. Një erë. Një ndjenjë që mbase, sot në të gjitha ditët, mund të jetë e vlefshme të qëndrosh përreth.

Ndërsa loja kalon në minutën e 73-të të ekzistencës, të dy palët janë bllokuar në një bllokim 1-1. Vizitorët tashmë kishin filluar paradën e golit në Meadow Lane, megjithëse përmes një autogoli të Notts County nga Tyler Golden – por nuk do të mbetet kështu.

Jo, emri Artë ishte mbase një prekje e paralajmërimit – një fitues i ardhshëm i Topit të Artë ishte në mesin tonë, në fund të fundit …

Elisha Sam mbërtheu emrin e tij në fletën e shënimit në 49 minuta, duke tërhequr nivelin e nikoqirëve dhe duke vendosur një pjesë të dytë të tribunës. E tëra që na duhej tani ishte një gol fitues. Por a do të mbërrinte?

Po, do të mbërrinte. Dhe do të mbërrinte në formën e një pretendenti për Çmimin Puskas. Topi është punuar bukur në krahun e majtë nga Notts County, dhe mbrojtësit Adam Chicksen i është dhënë një oborr hapësire për të goditur një kros të majtë në zonën e penalltisë.

Fatkeqësisht, Sam është i vetmi shënjestër e vërtetë në kuti, dhe ai është i rrethuar në mënyrë të sigurt nga pesë mbrojtës. Asgjë nuk bën këtu, pra. Dorëzimi, i goditur me disa ritme, disi e gjen rrugën për përpara, duke u lënduar pak pas tij dhe në lartësinë e belit.

Njeriu kryesor
Njeriu kryesor | Matthew Lewis / Getty Images

Jo grupi ideal i rrethanave për një sulmues për të punuar, por ne do ta lëmë Chicksen të largohet. Mbi të gjitha, pa lindjen e tij, ajo që ndodhi më pas do të ishte thjesht një trillim i ëndrrave të çmendura të çdo mbështetësi të Notts County.

Ndërsa qëndronte me shpinë në gol, Sam instiktivisht rrotullohet kështu që ai tani është përballur me kundërshtarin e tij midis shkopinjve, dhe lidh këmbën e tij të djathtë lart dhe e tërheq pas tij. Sulmuesi përkulet përpara ndërsa rrotullohet dhe pirueta, në pritje të ndikimit.

Mjaftueshëm i sigurt, topat nga topat e tij, fluturojnë mbi kokën e përkulur, duke u drejtuar drejt golit të Oxford City. Portieri, i bambuluar qartë nga ajo që sapo ka shpalosur para syve të tij, nuk ka përgjigje për këtë goditje të mrekullueshme, pasi përplaset mbi kokën e tij dhe në çatinë e rrjetës.

Kredia për Sam këtu, sepse 99% e lojtarëve ndoshta do të zhvishen në tronditje pasi kanë shënuar një gol kaq të bukur. Në vend të kësaj, ai qëndron i palëvizur, me krahët e shtrirë si për të thënë: “A prisnit me të vërtetë ndonjë gjë tjetër?”

Asnjëherë nuk ju kemi dyshuar.

“Unshtë e pabesueshme, duhet të them. Unë pashë kryqin dhe nuk mund të shkoja për kokë kështu që mendova” Unë thjesht do ta bëj këtë “dhe kur e preka atë pashë se ishte një prekje e mirë, dhe pastaj E pashë që kaloi mbi portier dhe në kokën time u çmenda ”.

Sam vazhdoi të konfirmonte se ishte në fakt goli më i mirë i karrierës së tij, dhe ai e bëri këtë, pavarësisht mosbesimit të disa prej shokëve të tij të skuadrës. Ky gol e dërgoi Notts County në gjysmëfinale të FA Trophy pas fitores së tyre 3-1, një ndeshje larg një finale në Wembley Stadium.

Ruani ca magji për skenën më të madhe të të gjithave, Elisha!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu