Zinedine Zidane vështirë se ka llogaritur Real Madridproduktet e akademisë në të dy magjitë e tij si trajner i Los Blancos, kjo ishte deri në plagën e dëmtimeve dhe largimet e Martin Odegaard dhe Luka Jovic i huazuar në janar e kanë detyruar atë të përdorë disa të rinj në ndeshjet e fundit.

Në fitoren e së Shtunës 2-1 ndaj Osasuna, Zidane filloi mesfushorin e Real Madrid Castilla Antonio Blanco dhe gjithashtu dërguar në Miguel Gutierrez dhe Sergio Arribas në gjysmën e dytë.

Duke u dhënë më parë dremitje të rinjve të tjerë si p.sh. Victor Chust, Hugo Duro dhe Marvin Park pyetja e ngritur është nëse fituesit e sezonit të kaluar UEFA Youth League mund të ndihmojnë të moshuarit të dyfishojnë këtë sezon.

Dalja në skenën e Real Madrid produktet e akademisë sjellin kujtime nga e famshmja La Quinta del Buitre, pesë lojtarë vendas të Los Blancos që ishin shtylla kurrizore e një skuadre që dominonte futbollin në Spanjë në vitet 1980.

Dy anëtarët e parë të tij për të debutuar ishin Sanchis dhe Martin Vazquez në 1983 por ata nuk mund ta çonin Real Madridin as në lavdinë evropiane dhe as në atë të brendshme.

Sezonin vijues, Barcelona fitoi LaLiga Santander por të rinjtë drejtuan Real Madridin deri në finalen e Kupës UEFA kundër Videoton, të cilin njerëzit e Amancio Amaro mundën për të ngritur trofeun.

Një tjetër lojtar i rëndësishëm që arriti të kalojë nëpër radhët në Real MadridSkuadra e parë ishte Raul Gonzalez i cili debutoi në tetor 1994 dhe frymëzoi Los Blancos në titullin e LaLiga nën drejtimin e Jorge Valdano, por nuk arriti ta bëjë këtë në Evropë.

Më tej erdhi Iker Casillas, i cili bëri debutimin e tij në LaLiga Santander në shtator 1999. Atë sezon Real Madrid përfundoi i pesti në LaLiga por fitoi trofeun e tetë të Ligës së Kampionëve kundër Valencia.

Më vonë ishte periudha e famshme e ‘Zidanes dhe Pavones’ ku lojtarët vendas ndihmuan gjatë sezonit, por ata nuk kishin një rol kryesor në lojërat vendimtare.

Një brez tjetër që bëri rrugën e tyre në ekipin e parë ishte ai i Alvaro Morata, por integrimi i tyre ishte i ngadaltë dhe u morën nën krahët e lojtarëve elitë si p.sh. Casillas, Sergio Ramos, Xabi Alonso dhe Cristiano Ronaldo.

Brezi i fundit që është shfaqur është ai i Blanco, Arribas dhe Miguel Gutierrez të cilët ishin në planet e Raul në ndjekjen e Real Madrid Castilla për ngritjen në LaLiga Smartbank.

Të tre janë tani në Zidanedispozicion për këtë pjesë të kërkuar të fundit të sezonit.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu