Brighton kërkoi penallti për të mposhtur League Two Newport County gjatë një dite plot ngjarje në aksionin e raundit të tretë të Kupës FA.

Në minutën e 90-të, Brighton mendoi se ata e kishin fituar atë kur Solly March goditi një përpjekje të ligë përpara Tom King mbresëlënës. Sidoqoftë, gjashtë minuta në kohën e ndërprerjes së pjesës së dytë, Newport barazoi kur Adam Webster devijoi topin në rrjetën e tij.

Jason Steele
Portieri i Brighton, Jason Steele bëri dy pritje të mira në shkëmbim zjarri | Michael Steele / Getty Images

Koha shtesë nuk mund t’i ndante të dy ekipet me 52 vende në kampionat midis tyre në fillim, që do të thotë se gjërat duhej të vendoseshin me penallti.

Pas pesë goditjeve në vend secila rezultatet u barazuan në 2-2, duke dërguar shkëmbimin e zjarrit në vdekjen e papritur. Në raundin e dytë, loja u zgjidh përfundimisht kur Webster kompensoi gabimin e tij të mëparshëm duke vendosur penalltinë fituese, duke përfituar nga mungesa e Scott Bennett.

Diku tjetër, Leeds pësoi një disfatë e turpshme në duart e Ligës Dy Crawley Town, me golat e pjesës së dytë nga Nick Tsaroulla, Ashley Nadesan dhe Jordan Tunnicliffe duke fituar Reds një fitore të famshme 3-0.

Bielsa u mendua jashtë nga Yems që flet drejt
Bielsa u mendua jashtë nga Yems | Mike Hewitt / Getty Images

Atje ishte asnjëherë shumë rrezik i Tottenhamit që pësoi një fat të ngjashëm nga marinsat e nivelit të tetë. Pasi mikpritësit e tyre tronditën traversën në mes të rrugës në minutën e 20: të, Spurs bëri një numërim shtesë të cilësisë me Carlos Vinicius që shënoi një hat trick dhe Lucas Moura duke u bërë curling në një goditje të lirë para gjysmës së kohës.

Pas pushimit, Alfie Devine shtoi një tjetër për të vulosur a Fitorja 5-0, duke u bërë golashënuesi më i ri i skuadrës së tij ndonjëherë në këtë proces.

Manchester City bëri një punë po aq të lehtë të Birmingham City pasi Bernardo Silva (x2) dhe Phil Foden kapën golat, ndërsa Chelsea ishin gjithashtu fitimtarë, më i miri Morecambe 4-0 falë goditjeve nga Mason Mount, Callum Hudson-Odoi dhe Kai Havertz, si dhe një gol të parë në 13 ndeshje për Timo Werner.

James Barrigan, Joe Rodon
Kupa e pabesueshme e Marinës në FA përfundoi më në fund | Pishinë / Getty Images

Diku tjetër, Barnsley mposhti Tranmere Rovers 2-0 dhe një Chris Martin mahnitës i ndjerë i dha Bristol City një fitore 2-1 ndaj League One Portsmouth. Cheltenham gjithashtu përparoi, duke mundur Mansfield Town 2-1 pas kohës shtesë.

Për ekipet që ia dolën mbanë, vëmendja tani kthehet te Shorti i së hënës për raundin e katërt dhe të pestë. Lidhjet do të përcaktohen përpara udhëtimit të West Ham në Qarkun Stockport me ngjarjen që fillon në 19:10 (BST).

Lojërat e raundit të katërt do të mbahen gjatë fundjavës së 23 janarit, ndërsa raundi i pestë do të zhvillohet të Mërkurën 10 Shkurt.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu