Kurdoherë që njerëzit flasin për sezonin e Brighton në Premier League 2020/21 deri më tani, ekziston një frazë që përdoret zakonisht për të shpjeguar pse Pulëbardhat kanë kaluar praktikisht të gjithë fushatën në gjashtë të fundit – ata janë të pafat.

Duket sikur disa mendojnë se Graham Potter vizitoi Pallatin e Versajës në verë, hyri në Sallën e Pasqyrave dhe më pas aksidentalisht shkatërroi të gjithë dhomën, duke shkaktuar fatkeqësi me vlerë 4,284 vjet. Kjo është arsyeja pse Brighton është në një betejë për rënie nga e cila nuk mund t’i shpëtojë, edhe kur në ditën e tyre Pulëbardhat mund të shkojnë me këmbë dhe të mposhtin si Tottenham dhe Liverpool.

Me të drejtë, Brighton duket se ka vuajtur pjesën e tyre të fatit të keq.

Dunk e lejoi dhe e lejoi përsëri një goditje të lirë shpejt në West Brom
Dunk e lejoi dhe e lejoi përsëri një goditje të lirë të shpejtë në West Brom | Pishinë / Getty Images

Tifozët e tyre do të tregojnë për një sukses të vendimeve të arbitrimit të çuditshme edhe nga standardet e larta të vendosura nga zyrtarët e lartë të fluturimit këtë sezon. Nuk ishte penalltia në minutën e 97-të që iu dha Manchester United në Amex në shtator pasi ishte dëgjuar bilbili i fundit që i dha ekipit të Ole Gunnar Solskjaer tre pikë kur ata mezi e meritonin një, pasi ishin krejtësisht të mëdhenj.

Udhëtimi i Brighton në West Brom pa Lewis Dunk duke shënuar një goditje dënimi të marrë shpejt pasi kërkoi gjyqtarin Lee Mason nëse ai mund të luante, vetëm që goli të mos lejohej, të lejohej dhe të mos lejohej përsëri. Pavendosmëria e Z. Mason tërhoqi një reagim të furishëm nga Dunk dhe dënime të përhapura në të gjithë botën e futbollit.

Për mbështetësit e pulëbardhave, vështirë se erdhi si e papritur – ishte vetëm një moment tjetër qesharak në një sezon që ka shkëlqyer në atë departament.

Vendimet e çuditshme dhe të mrekullueshme të arbitrimit mënjanë, arsyeja tjetër që njerëzit e quajnë Brighton të pafat është për shkak të xG-së së tyre. Në pothuajse çdo ndeshje që ata luajnë, pulëbardhat regjistrojnë një xG më të madhe se kundërshtarët e tyre dhe megjithatë ata kanë fituar vetëm pesë ndeshje të Premier League këtë sezon. Brighton kanë nënformuar xG me 15 gola këtë sezon. Përkthejeni atë në pika, dhe pulëbardhat duhet të kenë 18 më shumë se 26 të tanishmet – mjaftueshëm për t’i ngritur ato lart Chelsea dhe në të pestin në tabelë.

Edhe me shtatë gola këtë sezon, Neal Maupay ka qenë një kontribues i madh për Brighton duke mos performuar më mirë xG e tyre
Edhe me shtatë gola këtë sezon, Neal Maupay ka qenë një kontribues i madh për Brighton duke mos performuar më mirë xG e tyre | Matthew Ashton – AMA / Getty Images

Fjala thelbësore në paragrafin e fundit është ‘e dobët’. Ndërsa statistikat xG mund të nxjerrin në pah një fat të keq – të dilni përballë një shfaqjeje të mirë të një portieri të çuditshëm, siç bëri Brighton kur barazoi 0-0 kundër Emiliano Martinez dhe Aston Villa – ajo që ata në fund të fundit ju tregojnë është se si një ekip duhet të performojë me shanset ata krijojnë.

Një hendek i tillë boshllëk midis xG dhe golave ​​të realizuar nuk është për shkak se Brighton është i pafat. Kjo është për shkak se ata thjesht nuk janë mjaft të mirë përpara për të shfrytëzuar në maksimum lojën e shkëlqyer të qasjes për të cilën janë të aftë.

Nëse dikush do të merrte kohë për të përgatitur një spektakël të rëndësishëm të lojtarëve të Brighton që humbin shanse të lehta nga 12 jardë gol këtë sezon, do të ishte mjaft përpilim – dhe asnjë prej tyre nuk do të kishte lidhje me fatin e keq.

Aaron Connolly nuk eci nën një shkallë para se të dështonte madje të godiste në shenjë kur u përball me gola të hapur në ndeshjet e domosdoshme kundër West Brom dhe Sheffield United. Alireza Jahanbakhsh duke goditur shtyllën me një goditje me kokë të lirë nga tre metra larg gjithashtu kundër Blades nuk kishte asnjë lidhje me një mace të zezë që kalonte rrugën e tij. Sa i përket Neal Maupay, katalogu i tij i pasmë i mundësive të humbura është më i gjatë se lista e numrave një në Britani të The Beatles.

Ju e dini që keni probleme përpara portës kur edhe një gjerman - Pascal Gross në këtë rast - po mungon penalltitë
Ju e dini që keni probleme përpara portës kur edhe një gjermani – Pascal Gross në këtë rast – po mungon penalltitë | Pishinë / Getty Images

Shikoni përsëri ato lojëra të Manchester United dhe West Brom. Nëse Brighton nuk vendos një Premier League rekord duke goditur zdrukthëtari pesë herë në një ndeshje të vetme kundër United, atëherë ata fitojnë pavarësisht nëse gjyqtari Chris Kavanagh vendos që Djajtë e Kuq duhet të marrin një goditje në vend pasi ai të ketë dhënë bilbilin e fundit. Nëse Brighton nuk vendos një rekord tjetër të Premier League duke goditur dy penallti kundër kornizës së golit në një lojë të vetme kundër Baggies, atëherë ata fitojnë pa marrë parasysh nëse Lee Mason nuk mund të punojë nëse do të lejojë një goditje të lirë të marrë shpejt ose jo.

Nuk ka asgjë të pafat në vendosjen e dy penalltive jashtë objektivit. Finishingshtë përfundim i dobët dhe kjo është historia e sezonit të pulëbardhave. Nëse Brighton përfundon duke u zbritur, disa do të thonë se ishte rënia më e pafat më parë.

Në realitet, është një rrëmujë e shkaktuar nga një stuhi e përsosur e Covid-19 që ndikon në financat e futbollit dhe mosgatishmëria e klubit për të shpenzuar para për një sulmues – nuk është fat i keq.

Ishte mjaft e qartë nga betejat e Brighton para portës gjatë gjithë fushatës 2019/20 se ata kishin nevojë për një sulmues të ri, veçanërisht me heqjen dorë nga Glenn Murray i cili kishte shënuar 36 përqind të golave ​​të klubit në dy sezonet e tyre të mëparshme të fluturimit. Sidoqoftë, pulëbardhat regjistruan një humbje prej 67 milion £ në fushatën e goditur nga pandemia, kështu që hezitimi i tyre për të paguar 30 milion £ për një qendër të re përpara ishte i kuptueshëm. Potter nga ana e tij tha se ai nuk mendonte se Brighton kishte nevojë të shpenzonte shumë për një sulmues, duke thënë në vend të tij se ai besonte se ai mund të trajner më shumë gola nga lista ekzistuese e sulmuesve të pulëbardhave.

Kjo thjesht nuk ka ndodhur – në fakt, nëse ndonjë gjë, sulmuesit e tij duket se kanë regresuar.

Shpresat e mbijetesës së Brighton nga kjo pikë e tutje duket se varen nga vetëm një nga katër skuadrat më poshtë duke arritur t’i kalojnë ata. Lajmi i mirë është se Fulham është pothuajse aq i kotë para portës sa Pulëbardhat dhe Newcastle kanë qenë të varfër për muaj të tërë. Brighton janë ende për të luajtur Magpies në Amex dhe ajo lojë tani duket masive për të dy palët. Potter mbikëqyri një fitore 3-0 në St James ‘Park në Shtator, por Brighton nuk kanë arritur të mposhtin West Brom, Burnley, Southampton, Sheffield United, Wolves, Fulham, Villa dhe Palace në shtëpi deri më tani.

Një rezultat pozitiv ndaj Newcastle nuk është i garantuar.

Yves Bissouma ka tërhequr shumë vëmendje me performancat e tij për Brighton këtë sezon
Yves Bissouma ka tërhequr shumë vëmendje me performancat e tij për Brighton këtë sezon | Pishinë / Getty Images

Nëse Brighton mbijeton, atëherë ata duhet të kalojnë shumë gjatë verës në një sulmues. Prodhimet e tanishme kanë treguar që ato nuk janë mjaft klinike nga asnjë lloj imagjinate dhe trajnimi i Potter nuk ka arritur të bëjë asnjë lloj përmirësimi në prodhimin e tyre.

Paratë mund të jenë të pakta, por kjo skuadër e pulëbardhave është e mbushur me talent të cilët kanë tërhequr vëmendjen nga klubet më të mëdha. Shisni një nga Yves Bissouma ose Ben White për para të mëdha – pa asnjë mungesë të mesfushorëve dhe mbrojtësve të talentuar tashmë në klub për të marrë vendin e tyre – dhe që paratë mund të investohen në një sulmues të ri.

Brighton injoroi problemin e tyre të sulmuesit verën e kaluar. Kjo është arsyeja pse ata janë në një betejë për rënie, në vend se të jenë klubi më i pafat në planet. Të shtiren ndryshe mund t’i bëjë ata të bëjnë përsëri të njëjtat gabime. Ky do të ishte një turp i qarë pasi Potter është një sulmues larg nga krijimi i diçkaje shumë të veçantë në bregdetin e Sussex.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu