Bruno Fernandes ka hedhur poshtë idenë se ai nuk arrin të paraqitet në lojëra të mëdha, në vend që të këmbëngulë se ai mund të trajtojë presionin e udhëheqjes së Manchester United përpara.

26-vjeçari ka qenë lojtari më i mirë për Djajtë e Kuq këtë sezon, duke vazhduar formën e gazuar që ai ka treguar që nga ardhja e tij nga Sporting CP.

Fernandes ka kontribuar 40 Premier League përfshirje në gola – 23 gola dhe 17 asistime – në 41 ndeshjet që ai ka luajtur deri më tani, por shpesh është akuzuar për dështim për të luajtur kundër skuadrave nga e ashtuquajtura ‘gjashtë e mëdha’.

Bruno Fernandes i Manchester United
Fernandes ka qenë lojtari më i mirë i United, dhe padyshim edhe Premier League | PHIL NOBLE / Getty Images

Ai gjithashtu është kritikuar për qëllimin e tij duke u mbështetur në një numër të lartë të penalltive. ai ka shënuar vetëm dy jo penallti në 13 ndeshjet e tij të fundit. Këtë të Dielë Fernandes merr sfidën më të madhe në dispozicion në futbollin anglez, si Të bashkuar udhëtoni te udhëheqësit e ligës në arrati dhe fqinjët e zhurmshëm Manchester City.

Duke folur para ndeshjes, në një intervistë me Sky Sports, Fernandes tha se nuk mund të kuptojë disa nga kritikat e bëra ndaj tij, duke vërejtur se ka mospërputhje në atë që njerëzit thonë për të.

“Unë nuk e di se çfarë kuptojnë njerëzit me ‘gjashtë të parët’, sepse ekipet janë në gjashtë të parët në tabelë,” tha Fernandes. “Unë shënoj dhe asistoj kundër disa prej tyre. Unë shënoj këtë sezon kundër Tottenham. Por disa njerëz thonë se penalltitë nuk llogariten!

“Unë e di që njerëzit presin që Bruno të shënojë ose të asistojë në çdo ndeshje sepse kur unë mbërrita, unë po luaja shumë mirë. Nëse i shihni statistikat e mia, të gjithë po mendojnë se Bruno duhet të shënojë në çdo ndeshje, Bruno duhet të asistojë në çdo lojë.

“Dhe unë dua ta bëj atë – është gjëja më e rëndësishme. Por si lojtar, unë nuk kërkoj për gjashtë të mëdhenjtë ose pjesën tjetër të kampionatit. Unë kërkoj për çdo ndeshje në të njëjtën mënyrë. Dhe unë mendoj se liga nuk është një sprint, është një maratonë. Kështu që nuk duhet të shënosh ose të fitosh kundër gjashtë të mëdhave – duhet të shënosh dhe të fitosh kundër të gjithëve “.

Fernandes vazhdoi duke argumentuar se shumë nuk arrijnë të shohin shfaqje të mira për ato që janë në të vërtetë, dhe përkundrazi mbështeten në gola dhe asistime për të përcaktuar nëse një lojtar po ndikon pozitivisht në lojëra.

“Unë pashë një intervistë nga Luke [Shaw] duke thënë, ‘njerëzit tani kujdesen më shumë për statistikat sesa për performancën’. Dhe kjo është e vërteta. Sepse tani ata po presin nga unë vetëm gola dhe asistime, dhe jo shfaqje.

“Ata nuk kujdesen për performancën e Bruno, ata nuk kujdesen për rikuperimin e topit ose sa raste krijoj, sepse unë mund të krijoj 10 raste, por nëse nuk shënoj, njerëzit do të thonë se Bruno nuk luajti shumë mirë

“Por ky është futboll. Futbolli është në këtë moment. Disa njerëz kanë thënë që po luaj keq, dhe se duhet të bëj më mirë. Dhe jam dakord, sepse ne gjithmonë mund të bëjmë më mirë. Por për mua, është në rregull. Unë mund të e kam atë presion mbi kurrizin tim. Jam i sigurt në disa momente, do të shënoj, do të asistoj dhe do të performoj. Dhe kjo do të ndihmojë shokët e mi të skuadrës për të fituar ndeshjen. “

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu