Nuk ka shpëtuar – ky sezon ka qenë po aq i keq sa ka qenë ndonjëherë si një mbështetës i Arsenalit.

Topçinjtë janë bërë buzëqeshja e Premier League me rezultatet e tyre të tmerrshme dhe paraqitjet edhe më të këqija. Por mes gjithë dënimit, errësirës dhe reve të errëta që rri pezull mbi stadiumin Emirates, një djalë ka dhënë shpresë për një ylber të zbehtë që shfaqet në horizont.

Bukayo Saka ka shkëlqyer për Arsenalin këtë sezon, dhe madje edhe kur londinezët e Veriut dukeshin krejtësisht të ndryshëm dhe humbnin në det, ai mbeti një figurë e shquar anash. Sigurisht, shfaqjet e tij të mira shpesh kanë qenë larg nga sa të mjaftonin për të shpëtuar Topçinjtë nga humbja.

Eddie Nketiah, Bukayo Saka
Nuk ka qenë vela e thjeshtë për starletën e Arsenalit | Pishinë / Getty Images

Por 19-vjeçari kishte vendosur qartë se mjaftonte në Ditën e Boksit dhe, i lodhur duke qenë shkëndija e ndritshme në mbrëmjet e lagura, ai u sigurua që nata të ishte plot me fishekzjarre.

Përfaqësuesi i Anglisë mori çmimin Njeriu i Ndeshjes në E Arsenalit Fitorja 3-1 ndaj Chelsea, duke ndalur kalbëzimin dhe duke shpresuar se i dha fund mjerimit të Topçinjve.

Saka ilustroi gjithçka që trajneri i skuadrës Mikel Arteta kërkon nga skuadra e tij: tempin, teknikën, luftën dhe dëshirën për të lënë gjithçka në fushë në fund të 90 minutave.

Starleta e gjithanshme lëvizi rreth të tretës së fundit të fushës, duke vrapuar pas mbrojtjes së Chelsea ose duke rënë më thellë për të mbledhur dhe kthyer në një prapavijë tërheqëse. Ritmi i tij i frikshëm dhe qasja e tij e drejtpërdrejtë i tërhoqi plotësisht Blues, dhe ai ishte i paepur në përpjekjet e tij për të copëtuar anën e Frank Lampard në copa.

Ishte shpejtësia e tij dhe trajektorja vertikale që çoi në dhënien e një goditjeje të lirë për golin e dytë, si Chelsea mbrojtja nuk pa asnjë alternativë tjetër përveç se ta sulmonte atë në tokë ndërsa u lodh në zonën e penalltisë.

Granit Xhaka bëri pjesën tjetër. Arteta do t’i ketë thënë ekipit të tij të starlets që të kthehen dhe të vrasin ndeshjen në pjesën e dytë, në mënyrë që të shfarosë çdo ambicie që Blues mbajtën në një rikthim. Saka bëri pikërisht atë, duke shënuar një gol të tretë mahnitës – edhe pse disa mund të pyesin se sa i qëllimshëm ishte.

Ai e mori topin në anën e djathtë të zonës së penalltisë, hodhi një vështrim dhe shikoi për të kaluar në kutinë. Sidoqoftë, dorëzimi i tij fluturoi drejt postës së largët, duke gjuajtur topat nga zdrukthëtari dhe përtej një Edouard Mendy të bambuluar. Bërtiti nga një fyell, por Saka nuk po e kishte.

“Unë e pashë atë jashtë linjës së tij kështu që mendova se mund ta chip atë. [Really?] Po! “Tha ai pas ndeshjes.

Ne do të të besojmë këtë herë, Bukayo.

Por Saka demonstroi një pjekuri përtej 19 viteve të tij si brenda dhe jashtë fushës, duke shpjeguar se si kjo bërthamë e re e lojtarëve, duke përfshirë emra të tillë si Emile Smith-Rowe, i cili filloi në sulmin e Arsenalit, ‘u rrit me njëri-tjetrin’ dhe ‘ka pasioni për këtë klub. ‘

“Ne ndiejmë se ne jemi një ekip i mirë që kemi qenë të pafat me rezultate dhe kartona të kuq, por ky është një i madh për besimin tonë. Ka qenë e ndërlikuar, e vështirë, por ne kemi dalë nga ajo dhe po përpiqemi të bëjmë më të mirën.

“Ne jemi rritur me njëri-tjetrin, të gjithë lojtarët e rinj duan të luajnë dhe kanë pasionin për këtë klub. Ne duam t’i bëjmë tifozët të lumtur”.

Këto fjalë do të jenë muzikë në veshët e mbështetësve të Arsenalit, të cilët duhet të bien nga dashuria jashtëzakonisht shpejt me këtë grup keqbërës të super yjeve.

Onlyshtë vetëm një hap i vogël në drejtimin e duhur për Topçinjtë, por fitorja bindëse e Boxing Day ndaj Chelsea është një shenjë e drejtimit të tyre të mjerueshëm që po i jepet fundi, dhe fillimit të një epoke të re, me disa starleta të brendshme në pjesën e përparme dhe në qendër të arritjet e tyre.

Dhe Saka është xhevahiri në kurorën e tyre.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu