Një muaj më parë, Arsenali po shkruhej si ushqim për rënie, ndërsa Southampton po vlerësohej si katër pretendentët kryesorë.

Isshtë dëshmi e punës së shkëlqyeshme që Mikel Arteta ka bërë në motivimin e skuadrës së tij që kur të dy palët u takuan në Premier League të martën në mbrëmje, Topçinjtë arritën të siguronin një fitore mjaft të drejtpërdrejtë.

Në të kaluarën, pranimi në fillim i tre minutave mund të ketë qenë i mjaftueshëm për të hequr akuzat e brishta mendërisht të Arteta. Sidoqoftë, të martën nuk ishte kështu. Në vend të kësaj, Topçinjtë u mblodhën shkëlqyeshëm, duke siguruar përfundimisht një Fitorja 3-1.

Merita për një rezultat të tillë nuk duhet t’i takojë vetëm një njeriu – qoftë Arteta apo një lojtar – pasi kolektivisht, londinezët e veriut ishin shumë të fortë. Përkundër kësaj, dikush që është i denjë për lavdërime ekstra të veçanta është Bukayo Saka.

I vendosur si një djathtas përpara, Saka edhe njëherë bëri përshtypje. Që kur u zhvendos në krahun e kundërt nga Arteta pesë ndeshje më parë, forma e Gunners është përmirësuar në mënyrë dramatike. Para kalimit, Arsenali kishte fituar vetëm katër nga 14 ndeshjet e tyre fillestare.

Që kur e ndërruan atë, ata janë të pamposhtur, me Saka duke regjistruar gjashtë përfshirje direkte në po aq ndeshje. Dy kontributet e tij të fundit ishin gjithashtu shumë mbresëlënëse. Pak para pjesës së parë, Saka rrëshqiti pa Jake Vokins dhe garoi me topin e Alexandre Lacazette. Pavarësisht se udhëtonte me ritme qesharake, ai tregoi shpejtësinë e mendimit për të kapërcyer sulmuesin Alex McCarthy përpara se të gjuante topin në rrjetën e zbrazët.

Pas pushimit, ai ishte përsëri në të, kësaj here duke ia kthyer favorin Lacazette me një asistim të jashtëzakonshëm. Duke u larguar nga shënjuesi i tij në shtyllën e pasme, Saka u gjet nga topi i gjatë i Cedric Soares. Pa e shkelur hapin, Saka u ngjit përpara tij para se të vendoste një top të shijshëm nëpër kutinë për të Lacazette për të paketuar shtëpinë.

Goli e vuri ndeshjen përtej Të Southampton arritja, por ishte vetëm ndikimi i fundit, vendimtar që Saka ka pasur gjatë operimit në krahun e djathtë.

Sigurisht, do të ishte tepër e thjeshtë për ta thënë E Arsenalit ngritja e papritur e fatit deri në shkuljen e rolit të një lojtari, por suksesi i tij në pozicion sugjeron që e ardhmja e tij afatgjatë mund të qëndrojë atje.

Çfarë po bënit në moshën 19 vjeç?
Çfarë po bënit në moshën 19 vjeç? | Pishinë / Getty Images

Më parë këtë sezon, kur u vendos si mbrojtës i krahut, kishte një ndjenjë që Saka nuk mund të ndikonte aq sa duhet në të tretën e fundit. Ka pak rrezik për këtë tani dhe paraqitjet efikase, por tërheqëse të lojtarit anglez kanë luajtur një rol të rëndësishëm në transformimin e lojës së paqëndrueshme, të parashikueshme të Arsenalit.

Duke marrë parasysh se ai ka qenë në gjendje të blejë vetëm një pintë ligjërisht për vetëm nën 17 muaj, domethënë, sinqerisht, qesharak.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu