Luftëtarët Porcupine e gjetën anën Sudaneze shumë të fortë në ndeshjen e parë të raundit të parë në Akra

Asante Kotoko ka të ngjarë të përballen me një dalje të raundit të parë nga Caf Liga e Kampioneve pas një humbje në shtëpi me skuadrën sudaneze Al-Hilal 1-0 të mërkurën.

Luftëtarët Porcupine u zhbënë nga një grevë e Vinny Bongonga në minutën e 77-të në ndeshjen e parë në stadiumin Accra Sports, ku Kotoko luan përkohësisht ndeshjet e tyre në shtëpi për shkak të punëve të rinovimit në vazhdim e sipër në stadiumin e tyre të famshëm Baba Yara.

Veshja me bazë në Kumasi, të cilët llogariten për Nouadhibou të Mauritanisë në raundin e mëparshëm, kanë punën e tyre të prerë në ndeshjen e kthimit në Omdurman në Vitin e Ri.

Trajneri i përkohshëm i Kotoko Johnson Smith bëri dy ndryshime në ekipin e tij fillestar që fitoi kundër Dreams FC në Gana Premier League (GPL) të dielën për ndeshjen e së mërkurës.

Godfred Asiamah dhe Ismail Abdul Ganiyu u kthyen në skuadër ndërsa sulmuesi Guinean Naby Laye Keita bëri stolin për herë të parë këtë sezon.

Në formacionin e Al-Hilal, nga ana tjetër, paraqitën portierin Abdallah Abu-Eshrein dhe Abuaagla Abdallah të cilët të dy luajtën për ekipin kombëtar të Sudanit kundër Ganës në një 2022 Kupa e Kombeve të Afrikës (Afcon) kualifikues me dy koka muajin e kaluar.

Sulmuesi Mohamed Abdelrahman, goli i vetëm i të cilit dënoi Yjet e Zinj në një humbje 1-0 në Omdurman, ishte gjithashtu në veprim.

Christopher Nettey testoi portierin Abu-Eshrein me një goditje të kryqëzuar në minutën e tetë të lojës. Në skajin tjetër, përpjekja e Mohammed Yussif fluturoi pak mbi shirit pasi u zgjodh nga Nasr Eldin Shigel.

Më pas goditja e lirë e guximshme e Ibrahim Imoro nga distanca e largët lëshoi ​​objektivin në minutën e 19-të.

Në minutën e 39-të, Wahab Adams ishte në gatishmëri për të bllokuar një goditje të shënuar nga Waleed Bekhet nga brenda zonës përpara se përpjekja e Nasr Eldin nga skaji i kutisë të kalonte larg dy minuta në gjysmë kohe.

Vetëm pas pushimit, William Opoku u lidh me harkimin e Ibrahimit, por portieri Abu-Eshrein bëri një pritje zhytjeje për të mohuar skuadrën vendase në një gol hapës.

Në minutën e 77-të, Hilal theu bllokimin përmes Bongonga, i cili goditi me lehtësi pasimin e Mohammed Ouattara.

Zëvendësuesi i Kotoko, Keita u prezantua me një mundësi barazimi në 85 minuta, por Guinean nuk arriti të mbante me kokë topin në shenjë.

Një minutë deri në kohën e plotë, Al-Hilal mund ta kishte bërë atë 2-0, por Edin Omar goditi me lehtësi në duart e portierit të Kotoko, Razak Abalora, momente para se arbitri të fishkëllente për të përfunduar procedurat.

Sezonin e kaluar, Kotoko u eliminua në raundin e parë të kampionatit nga Etoile du Sahel e Tunizi.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu