Sidoqoftë FKF ka deklaruar se ata nuk kanë marrë komunikim nga Caf për rivendosjen e ndeshjes

Raundi i dytë paraprak i Caf Liga e Kampioneve ndeshje midis Gor Mahia dhe CR Belouizdad është sjellë përpara më 26 dhjetor.

Fillimisht, loja ishte caktuar për të Mërkurën, 23 Dhjetor, por K’Ogalo i shkroi Konfederatës së Futbollit Afrikan (Caf) duke kërkuar që ndeshja të paraqitej pasi hapësira ajrore e Algjerisë u bllokua për shkak të Covid-19.

Sidoqoftë, sipas kryetarit të Gor Mahia, Ambrose Rachier, Caf më në fund ka dëgjuar britmën e tyre.

“Loja jonë kundër Belouizdad tani do të luhet të Shtunën, 26 Dhjetor,” konfirmoi Rachier për Qëllimi të hënën në mbrëmje.

“Ne kemi arritur të planifikojmë lojën; ishte e vështirë për ne që të merrnim një mënyrë për të arritur Algjeria sepse hapësira ajrore e tyre ishte bllokuar për shkak të pandemisë Covid-19, por ajo është zgjidhur tani.

“Ne do të mbërrijmë në Algjeri midis 23 dhe 24 Dhjetorit për ndeshjen dhe do të largohemi kur të na thonë.”

K’Ogalo lojtarët kanë qenë në një ecuri të ngadaltë, duke protestuar ndaj detyrimeve të tyre të papaguara dhe kanë kërcënuar se do të bojkotojnë ndeshjen nëse klubi nuk i paguan më shpejt.

Administratori veteran ka komentuar gjithashtu çështjen, duke deklaruar se ata do të punojnë me lojtarë të gatshëm.

“Aktualisht nuk kemi para dhe po bëjmë më të mirën për të paguar lojtarët,” vazhdoi Rachier.

“Ne do të nisemi për në Algjeri me lojtarë të gatshëm, nuk do të detyrojmë askënd të udhëtojë me ne. Kjo është një ndeshje që duam ta fitojmë dhe duhet të punojmë me lojtarë të gatshëm të luajnë për ne.”

Sidoqoftë, Futbolli Kenia Federata (FKF) ka thënë se ata do të shohin ende ndonjë letër konfirmimi nga Caf që tregon se ndeshja e parë është rivendosur në një datë të re.

“Ne nuk kemi parë dhe as nuk kemi marrë një letër nga Caf për efekt se ata e kanë shtyrë ndeshjen përpara, letra që ne kemi në zotërim është ajo [Caf] këmbënguli Gor Mahia duhet të nderojë ndeshjen në Algjeri “, tha për një burim në FKF, i cili nuk donte të përmendej me emër. Qëllimi.

Kampionët Kenyan u kualifikuan në fazën tjetër të konkursit pasi arritën të sigurojnë një fitore të përgjithshme 4-3 kundër APR të Ruandës në një çështje me dy këmbë.

Kampionët e Ruandës erdhën në ndeshjen e kthimit me një avantazh 2-1 nga takimi i tyre i parë në Kigali, por nuk mund të mbanin presionin pasi Gor Mahia shënoi dy gola të shpejtë në kohën e shtuar për të fituar 3-1 dhe përparuar.

Nga ana tjetër, CR Belouizdad i Algjerisë arriti në raundin tjetër pas një fitore totale 4-0 kundër Al Nasr të Libisë. Kampionët algjerian fituan ndeshjen e parë në Tripoli me rezultatin 2-0 dhe u kthyen në shtëpi për të përfunduar punën me një tjetër fitore 2-0 dhe tani do të përballen me K’Ogalo.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu