K’Ogalo u dëbua nga konkurrenca kontinentale pas një humbje poshtëruese të përgjithshme 8-1 ndaj Chabab të Madh

Gor Mahia sulmuesi Nicholas Kipkirui zgjodhi të zgjasë qëndrimin e tij në shtëpinë e tij rurale pasi nuk arriti të mbledhë para për qira, në vend që të luante kundër CR Belouizdad

Ish sulmuesi i Zoo FC shënoi golin e fitores ndërsa K’Ogalo vulosi kalimin në raundin e dytë të Caf Liga e Kampioneve me një fitore të përgjithshme 4-3 ndaj prillit të veshjes së Ruandës.

Ai, megjithatë, humbi ndeshjen kundër CR Belouizdad, ku kampionët Kenyan u përkulën pas një humbjeje poshtëruese të përgjithshme 8-1.

Para ndeshjes së parë, sulmuesi kishte kërkuar të largohej për në shtëpinë e tij rurale për të përfunduar fejesën e tij. Ai pritej të kthehej për ndeshjen e kthimit, e cila u luajt të Mërkurën, 6 Janar, por ai ishte një shfaqje jo.

“Kipkirui nuk ka paguar qiranë e tij tre mujore dhe pa pagë nga klubi i tij, gjërat janë bërë të vështira,” i tha një burim pranë lojtarit Qëllimi te enjten.

“Ai dëshironte të ishte pjesë e ekipit por pa nxitje financiare, ai nuk mundi të menaxhonte dhe vendosi të qëndrojë në shtëpinë e tij rurale. Por ai është i përkushtuar ndaj ekipit, vetëm se disa gjëra nuk mund të bëhen pa para.”

Pas trajnimit të së martës, lojtarët e Gor Mahia fushuan në zyrën e kryetarit Ambrose Rachier duke shpresuar që detyrimet e tyre të zgjidhen, por administratori nuk u paraqit.

Lojtarëve u detyrohet rroga dy muaj, që shtrihet në nëntor të vitit të kaluar. Ish sekretari i organizimit të klubit Judith Nyangi dhe disa tifozë u futën në lojë për të siguruar që lojtarët morën pjesë në seancat stërvitore të zhvilluara nga trajneri i pavarur Sammy Omollo.

Në ndeshjen e dytë, K’Ogalo paraqiti një performancë të përmirësuar pavarësisht se zbriti 2-1 në Great Chabab.

Jules Ulimwengu shënoi hapjen e K’Ogalo ndërsa Amir Sayoud dhe Abdelkader Belharane gjetën pjesën e prapme të rrjetës për të përfunduar rrugën për skuadrën e Premier League të Algjerisë.

Ulimwengu, i cili po vendoset shpejt si një sulmues i besueshëm te Gor Mahia, theu bllokimin në minutën e 23-të ndërsa u dha nikoqirëve një hapës të hapur.

Gor Mahia e filloi ndeshjen duke parë një krah më të vendosur sesa në ndeshjen e parë, i mbështetur nga një grusht tifozësh në tribuna, dhe goli i Ulimwengu shërbeu për t’i bërë ata edhe më shpresëdhënës për një kthesë të vështirë.

Një rast i pak dhe rasteve të humbura u bë urdhër për pjesën më të madhe të pjesës së parë ndërsa Gor Mahia u kthye në tunel duke u çuar në epërsi 1-0.

Në pjesën e dytë, vizitorët u futën përpara më shumë sesa në pjesën e parë dhe përfunduan duke kufizuar Gor Mahia në zonën e tyre. Puna e vështirë e Belouizdad u shpërblye në minutën e 79-të kur Sayoud shënoi golin e barazimit.

U deshën vizitorëve disa minuta për të gjithë, por varrosën shpresat e Gor Mahia për një fitore në ditën kur Belharane shtoi golin e dytë në minutën e 84-të.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu