Kampionët Kenyan kanë konfirmuar se taktikani 46-vjeçar do të mbërrijë javën e ardhshme i gatshëm për të marrë mantelin

Skuadra e Ligës Premier të FKF-së Gor Mahia janë në prag të emërimit të Carlos Manuel Vaz Pinto si trajnerin e tyre të ri.

Qëllimi ekskluzivisht mund të zbulojë që të dy palët tashmë kanë arritur një marrëveshje dhe taktikani 46-vjeçar Portugez do të marrë drejtimin e kampionëve Kenia.

Ka konfirmuar sekretari i Gor Mahia, Sam Ochola Qëllimi trajneri, i cili ka trajtuar më parë ekipe në Afrikë, mes tyre Saint George SC i Etiopisë dhe klubit anglisht Clube Recreativo Desportivo do Libolo, do të mbërrijë në vend javën e ardhshme për ceremoninë e zbulimit.

“Vaz Pinto do të mbërrijë javën tjetër për zbulimin,” i tha Ochola Qëllimi të shtunën. “Ai ishte në mesin e trajnerëve të përzgjedhur për punën dhe ne kemi rënë dakord për kushtet me të, ai do të jetë në Kenia nga java tjetër ”.

Vaz Pinto do të mbërrijë për të marrë përsipër detyrën nga Roberto Oliviera, i cili u largua K’Ogalo pasi Konfederata e Futbollit Afrikan (Caf) e ndaloi atë të ulej në vijën kontaktuese gjatë ndeshjeve të Caf pasi kishte probleme me dokumentet e tij të kualifikimit për trajner.

Dalja e parakohshme e Olivierës e detyroi Gor Mahia të punësonte Postën Rangers trajneri Sammy ‘Pamzo’ Omollo në baza të përkohshme dhe ish-ndërkombëtari tashmë ka mbikëqyrur ekipin në dy Caf Liga e Kampioneve ndeshjet kundër Prill të Ruandës dhe CR Belouizdad të Algjeria.

Me Gor Mahia që zbriti në Kupën e Konfederatës pasi humbi 8-1 në përgjithësi ndaj CR Belouizdad dhe ku ata ishin tërhequr për t’u ndeshur me Napsa Stars të Zambisë në play-off, Vaz Pinto tani do të jetë i ngarkuar me punën e udhëheqjes së skuadrës në konkurrencën dhe gjithashtu ndihmoni ekipin të fitojë titullin e kampionatit për sezonin e pestë me radhë.

Të Premten, tha Ochola Qëllimi ndihmësi i trajnerit Patrick Odhiambo do të jetë në krye të ekipit kur ata të rifillojnë aksionin e ligës kundër Peshkaqenë Kariobangi më 10 janar ndërsa punojnë për të sjellë një trajner të ri.

“Ne e dimë që nuk kemi një trajner me kohë të plotë dhe po punojmë gjatë gjithë kohës që të kemi një të ri në bord, por për momentin, ndihmësi Patrick [Odhiambo] do të merret me ekipin, “i tha Ochola Qëllimi te premten.

Ndërsa Odhiambo ishte lidhur me një lëvizje në Bandari, trajneri nuk ka raportuar në trajnim Gor Mahia që kur ekipi u kthye nga humbja poshtëruese 6-0 në Algjeri. Sidoqoftë, sipas Ochola, Odhiambo është ende e kontraktuar me Gor Mahia.

“Odhiambo është ende trajneri ynë, ai është i kontraktuar me Gor Mahia dhe ai do të jetë ai që do të drejtohet kundër Sharks,” vazhdoi Ochola. “Unë nuk jam i vetëdijshëm nëse ai na ka lënë, nuk di asgjë të bëj me këtë, gjithçka që di, ai është pjesë e jona.”

“Ne gjithashtu kemi trajnerin tonë në ekipin e të rinjve, ai do të vijë për të ndihmuar Odhiambo ndërsa kërkojmë një trajner të ri, unë e di në një javë ose ditët e ardhshme, ne do të shpallim një stol të ri teknik, nuk do të marrë koha. ”

Vaz Pinto gjithashtu drejtoi ekipin e FC Famalicão U23 nga shtatori 2019 deri në qershor 2020, ku ai luajti 26 ndeshje, fitoi katër, barazoi 11 dhe humbi 11.

Ai gjithashtu punoi si Drejtor Teknik i palës Ganeze Zemrat e lisit ku ai shërbeu për vetëm shtatë ditë para se të jepte dorëheqjen pasi klubi refuzoi propozimin e tij për të hequr Edward Nii Odoom si ndihmës trajner i ekipit.

Gor Mahia tashmë ka luajtur dy ndeshje që nga fillimi i sezonit 2020-21 – rrahje Yjet Ulinzi 2-1 para se të humbte 2-1 kundër Tusker.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu