Humbja e Liverpool ndaj Southampton të hënën në mbrëmje i panë ata të fillonin me kombinimin e tyre të dhjetë të ndryshëm të qendërmbrojtësve në 17 ndeshje të Premier League.

Lëndimet kanë shkatërruar opsionet e Jurgen Klopp në anën e pasme me Virgil van Dijk dhe Joe Gomez përjashtuar afatgjatë, dhe shefit të Reds iu desh të bëhej krijues … në rezultate të përziera.

Këtu, ne kemi hedhur një vështrim në çdo çiftim që të Kuqtë kanë filluar një lojë me këtë term, Premier League dhe ndryshe.

Joe Gomez. Virgil Van Dijk
Djemtë nuk janë më në qytet * riff i trishtuar i kitarës * | Robbie Jay Barratt – AMA / Getty Images

Përdorur për herë të parë: 12/09/20 – Liverpool 4-3 Leeds

Partneriteti normal i zgjedhjes së parë, të dy kishin sezonet e tyre të shkurtuara nga dëmtimi, por u bashkuan për pesë ndeshjet e para të sezonit.

Ndeshja e tyre e fundit në kampionat? Aston Villa 7-2 Liverpool.

Ndoshta ata mund të bënin me pushimin …

Virgil Van Dijk, Fabio Henrique Tavares
Van Dijk dhe Fabinho bluted Chelsea | Visionhaus / Getty Images

Përdorur për herë të parë: 20/09/20 – Chelsea 0-2 Liverpool

Pak më shumë se një javë më vonë, Fabinho tregoi shkathtësinë e tij ndërsa u fut në vijën e prapme së bashku me Van Dijk.

Kuqezinjtë nuk u prekën dhe lundruan para skuadrës së Frank Lampard të mbledhur me çmim të lartë me disa gola në Stamford Bridge.

Virgil van Dijk, Jordan Pickford
Sezoni i Liverpool u kthye në Goodison Park | Laurence Griffiths / Getty Images

Përdorur për herë të parë: 17/10/20 – Everton 2-2 Liverpool

Diçka duhej të jepte pas këtij çekiçi në Villa, dhe ajo që dha ishte vendi i Gomez në ekip.

Në lojë hyri Joel Matip, por Gomez u thirr shpejt së shpejti në veprim përkrah Kamerunasit pasi sfida e Jordan Pickford deri në gjunjë e nxori atë jashtë.

Erik Sviatchenko, Joe Gomez, Xherdan Shaqiri, Fabinho
Fabinho dhe Gomez gjithashtu u bashkuan në Ligën e Kampionëve | Michael Regan / Getty Images

Përdorur për herë të parë: 24/10/20 – Liverpool 2-1 Sheffield United

Të humbasësh një prani si ajo e Van Dijk nuk është aq krizë sa mund të jetë kur ke një mesfushor si Fabinho të aftë të heqë dorë dhe të mbushë çizmet e tij.

Atij iu kërkua të luante përsëri në pozicion kundër Sheffield United, kur goditja me kokë e Diogo Jota vulosi një fitore të kthimit dhe ka mbetur një ndeshje e fortë që prej asaj kohe.

Liverpool v West Ham United - Premier League
Klopp përgëzoi Phillips pas një shfaqje të shkëlqyer | Pishinë / Getty Images

Përdorur për herë të parë: 31/10/20 – Liverpool 2-1 West Ham

Një çështje e vogël e kërcitjes për pak fjalë e nxori Fabinhon nga mosmarrëveshja për vizitën e West Ham, kështu që nga të ftohtit erdhi Nat Phillips.

23-vjeçari dukej i vendosur të largohej në verë pasi kaloi sezonin e kaluar në huazim me Stuttgart por Klopp mund të ketë qenë i kënaqur që një kthim në Gjermani u shemb. Ai dominoi në ajër dhe u vendos si një opsion i mirëfilltë i ekipit të parë në një fitore të ngushtë ndryshe të harruar.

FBL-ENG-PR-MAN QYTET-LIVERPOOL
Matip ishte i lirë nga lëndimet në këtë pikë | CLIVE BRUNSKILL / Getty Images

Përdorur për herë të parë: 08/11/20 – Man City 1-1 Liverpool

Gomez dhe Matip janë dy nga opsionet më të vjetra dhe dukeshin sikur do të ishin dyshja në mungesë të Van Dijk.

Fatkeqësisht, për shkak se ky sezon është ai që është, Gomez shpejt u bashkua me të në listën e dëmtimeve.

Fabinho
Matip ishte mbrojtësi i vjetër së bashku me Fabinho | Pishinë / Getty Images

Përdorur për herë të parë: 22/11/20 – Liverpool 3-0 Leicester

Me Gomez, Fabinho dhe Van Dijk jashtë, gjërat dukeshin sikur do të bëheshin vërtet me flokë për vizitën e Leicester. Për fat të mirë, braziliani ishte gati i aftë të kthehej, dhe e bëri atë me efekt të madh.

Të bashkuar nga Matip në anën e pasme, të dy ishin agresivë dhe komandues ndërsa Liverpool priti Brendan Rodgers përsëri në Anfield me një fitore të rehatshme.

Diogo Jota, Sadio Mane, Fabinho, Roberto Firminho
Fabinho papritmas ishte mbrojtësi i lartë qendror i Liverpool | Mike Hewitt / Getty Images

Përdorur për herë të parë: 28/11/20 – Brighton 1-1 Liverpool

Phillips ka qenë brenda dhe jashtë ekipit që nga prezantimi i tij dhe është ende për të bindur plotësisht Klopp për kredencialet e tij si titullar. Atij i janë besuar disa herë, megjithatë, dhe marshoi vijën e pasme së bashku me Fabinho për udhëtimin në Brighton.

Ishte një tjetër performancë e denjë nga mbrojtësi i ri i cili mund të ketë një të ardhme si një lojtar skuadre në Anfield.

Rhys Williams, Fabinho, Alisson Becker
Rhys Williams ishte i shkëlqyeshëm kundër Tottenham, vetëm një vit pasi luajti futboll jo-ligë | Clive Brunskill / Getty Images

Përdorur për herë të parë: 16/12/20 – Liverpool 2-1 Tottenham

Një debutim në Premier League për Williams kaloi me ngulm pasi goditja me kokë e vonë e Roberto Firmino rikonfirmoi kredencialet e Liverpoolit si favoritët e titullit.

I riu shikoi në shtëpi në Premier League dhe është duke u rreshtuar për një të ardhme të madhe në Anfield.

FBL-ENG-PR-SOUTHAMPTON-LIVERPOOL
Henderson ra kundër Southampton | NAOMI BAKER / Getty Images

Përdorur për herë të parë: 04/01/21 – Southampton 1-0 Liverpool

Për udhëtimin në Southampton, Klopp vendosi kundër secilës prej armëve të tij të rinj në qendër të mbrojtjes, pasi kapiteni Jordan Henderson ra në vijën e prapme për të siguruar një përvojë kundër Danny Ings.

Ajo … nuk funksionoi.

Ings shënoi brenda dy minutash dhe Southampton fitoi 1-0, duke i shkaktuar një humbje të parë ligës në 12 ndeshje kampionëve në mbrojtje.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu